tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 17 stycznia 2012

"Pod burką" - Jamila Barakzai, Manon Querouil - recenzja„Jamila Barakzai, twoje dni są policzone. Proś miłosiernego Allaha, żeby wybaczył ci wszystkie grzechy: wkrótce umrzesz.”
„Jest 28 września 2008 roku, ósma rano, a ja mam wrażenie, że wali się cały świat.” 


Jak to jest być kobietą w Afganistanie? Przeciętny „człowiek Zachodu” tak naprawdę nie zdaje sobie z tego sprawy. To mężczyzna jest głową rodziny, a kobieta nie ma nic do powiedzenia. Jej zadaniem jest tylko być dobrą muzułmanką, żoną, a potem matką. Płeć żeńska nie ma żadnych praw, a przez swoich mężów jest traktowana niejednokrotnie gorzej od niewolnika. Ale co zrobić?

"Pod burką” to opowieść oparta na faktach. Jej autorką, a zarazem główną bohaterką jest Jamila Barakzai. Jest to kobieta nieprzeciętna, pełna ambicji i woli walki o lepszy świat. Walki, która może zakończyć się dla niej tragicznie.

Bohaterka przywdziewa policyjny mundur, co w Afganistanie jest równie gorszące co prostytucja. Zatem co ją do tego skłania? Fakt, że nie chce pozostać kolejnym nic nie znaczącym pionkiem wśród szarego tłumu. Fakt, że chce być taka jak jej ojciec, również policjant. Fakt, że chce stać na straży prawa…

Rodzina jednak nie podziela jej entuzjazmu, z wyjątkiem ojca, który wspiera córkę w dążeniach do spełnienia marzeń. Jamila przeciwstawia się nie tylko własnej matce, ale również odwiecznemu porządkowi rzeczy dziedziczonemu po przodkach.

Praca policjantki ściąga na nią mnóstwo problemów odkąd w 1996 roku rządy przejęli talibowie, fundamentalistyczne ugrupowanie islamskie, które nigdy  nie pozwoli, aby kobieta odgrywała jakąkolwiek rolę w społeczeństwie.
Od tego momentu Jamilii i jej rodzinie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo…

"Pod burką" nie jest zwykłą książką. To pouczająca i wstrząsająca zarazem opowieść o tym, że nie zawsze życie jest kolorowe i nie każdy człowiek ma raj na ziemi. Polecam!

TUTAJ możesz przeczytać fragment tej powieści!
Iza, 17 lat

Za przekazanie tej fantastycznej książki dziękujemy Wydawnictwu Prószyński i S-ka !


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz