tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 15 maja 2012

"Kosogłos"- Suzanne Collins - recenzja


Suzanne Collins – jest amerykańską pisarką i scenarzystką filmową, urodzoną w 1963r. W 1991r. rozpoczęła swoją karierę pisarską jako twórca programów telewizyjnych dla dzieci. Napisała też kila opowiadań. Zasłynęła także z pięciotomowej kroniki o Gregorze, który w podziemnym świecie odnajduje nikomu nieznane obszary. Seria "Igrzyska śmierci” znalazła się na liście bestsellerów The New York Times.
Mieszka w Connecticut razem z rodziną.


Kosogłos to III część trylogii pt. Igrzyska Śmierci”. Książka generalnie opowiada o 18-letniej Katniss Everdeen  i o państwie Panem, które jest podzielone na 12 (wcześniej 13) dystryktów. Jego główna atrakcją są Głodowe Igrzyska, na które, z każdego dystryktu, jest wybierana 2 dzieci – chłopiec i dziewczyna do lat 18. Mają one stoczyć walkę na śmierć i życie na wielkiej, arenie.
W tej części dowiadujemy się, że 13 dystrykt istnieje pod ziemią. 12 dystrykt został zbombardowany i unicestwiony. Katniss ma się stać znakiem wyzwolenia z brutalniej władzy Kapitolu - Kosogłosem. Musi wykonać swoją misję równocześnie chroniąc mamę i siostrę Prim. Dziewczyna walczy nie tylko z władzą, ale też z wyborem między dwoma chłopakami – Peetą i Galem.

Książka jest niesamowita! Wzruszająca, piękna, a zarazem brutalna, okrutna i pokazująca jacy potrafią naprawdę być ludzie. 

Do kinach weszła niedawno ekranizacja  I części trylogii, lecz sądzę, że powinno się najpierw przeczytać książkę i wyobrazić sobie całą akcję oraz bohaterów, bo wtedy powieść robi piorunujące wrażenie!

Okładka też bardzo mi się podoba. Przedstawia ptaka – tytułowego Kosogłosa przerywającego kręgi trzymające go w uwięzi, jak na okładkach dwóch poprzednich części „Igrzyska śmierci” (tom I) oraz „W pierścieniu Ognia” (tom II).

Jedyne co mogę jeszcze napisać to to, że bardzo, bardzo polecam tę powieść, a także jej poprzednie części :)

 Sophie, lat 13


Serdecznie dziękuje Wydawnictwu Media Rodzina






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz