tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 15 czerwca 2012

"Jeśli pójdziesz za mną" - Malena Watrous- recenzja


Bohaterką „Jeśli pójdziesz za mną” Maleny Watrous jest dwudziestoletnia Amerykanka, Marina, która wyjeżdża do Japonii, aby przez rok uczyć tam języka angielskiego. Dziewczyna trafia do prowincjonalnego miasteczka Shika, położonego niedaleko elektrowni atomowej. W liceum, gdzie Marina odtąd ma uczyć, prowadzone są tylko dwa kierunki, sekretarski dla dziewcząt oraz techniczny dla chłopców. Wszyscy uczniowie muszą przestrzegać ścisłych reguł, a wyróżnianie się z tłumu jest surowo karane. Japoński system szkolnictwa nie uczy młodych samodzielnego myślenia, tylko ślepego posłuszeństwa i naśladowania innych.

Marina trafia pod opiekę młodego nauczyciela angielskiego z Shika, Hiroshiego Miyoshiego, dzięki któremu uczniowie na teście końcowym ze znajomości tego języka osiągnęli chlubny wynik czterech procent. Dla Hiro bycie opiekunem Mariny wcale nie jest proste, ponieważ dziewczyna z premedytacją nie przestrzega jednej z najważniejszych zasad w Japonii – zasady gomi. W zasadzie gomi chodzi o… śmieci. W Japonii, w przeciwieństwie do USA, wszystkie zużyte produkty trafiają do recyklingu. Nie istnieją wysypiska śmieci ani śmieciarki, wszystko należy segregować i wywozić samemu. Najgorsze jest to, że twoi sąsiedzi wiedzą, kiedy popełnisz jakiś błąd dotyczący gomi – w końcu jesteś jedyną gaijin, cudzoziemką, w całym miasteczku.

Przez „Jeśli pójdziesz za mną” przewija się korowód barwnych postaci. Wśród nich prym wiedzie przesympatyczny Hiroshi, ale w książce pojawiają się też inne, intrygujące osoby, takie jak Kim, dziewczynka z Korei, czy Nakajima, największy buntownik i najlepszy zawodnik sumo w szkole.

Dzięki książce Maleny Watrous zdecydowanie poszerzyłam swoją znajomość języka japońskiego, która przedtem ograniczała się do dwóch słów (koko – tutaj, ne - nie). Zaskoczyły mnie niektóre japońskie słowa, które mają wiele niepowiązanych ze sobą znaczeń, na przykład moeru oznacza ‘palić’, ‘być wyrzuconym z pracy’ lub ‘być zakochanym’ :)

Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom Japonii oraz ludziom kochającym niebanalne powieści obyczajowe. Obiecuję, że nie będziecie się nudzić!

- Mimbla, 15 lat

Za miłe chwile spędzone z tą książką dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz