tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 20 czerwca 2012

"Misia rządzi" - Beata Ostrowicka - recenzje


Beata Ostrowicka debiutowała w 1995 roku powieścią Niezwykłe wakacje. Mieszka w Krakowie, cały czas pracuje nad kolejnymi książkami.


Misia Miśka Michalina ma 14 lat. Nie docenia wysiłków mamy, która stara się z nią dogadać. Taty nie ma. Gdy już nie może wytrzymać, idzie do swojej babci, 'Babi'. Tam wylewa swoje żale, oskarża o wszystko mamę i je pierogi. Nie wystarcza jej przyjaźń Sonii, którą lekceważąco nazywa „Wypławką”. Sonia jest miła, grzeczna, pomocna. Nudna. Przynajmniej dla Misi. Ona pragnie przebojowych koleżanek, takich jak Joaśka, zwana „Jośką”.

Misia uważa, że nie można żyć, mówiąc tylko prawdę. Okłamuje wszystkich wokół. Sonię, mamę, 'Babi', koleżanki z klasy. Czasami ma jakiś cień wątpliwości, czy postępuje dobrze, szybko się jednak otrząsa i brnie dalej w kłamstwa. Przecież Misia rządzi. Jak się jednak okazuje, nie zawsze...

Książka zaczęła się ciekawie i trzymała ten poziom do końca. Szybko i przyjemnie się ją czytało. Akcja jakoś specjalnie nie trzyma w napięciu , ale przecież nie o to tu chodzi. Na pewno wielkim plusem jest opisywanie wydarzeń z punktu widzenia Misi. Jej komentarze są często ironiczne i ciekawie ubarwiają książkę. Pisane są językiem używanym na co dzień przez nastolatków. Stąd 'sorry', 'masakra', czy 'hardkor'. Dzięki temu ma się wrażenie, jakby Miśka siedziała przy tobie i opowiadała swoją historię. Można też łatwo sobie wyobrazić, że takie sytuacje przytrafiły się tobie czy twojej koleżance.

Myślę, że „Misia rządzi” spodoba się osobom, które lubią czytać książki młodzieżowe, opowiadające o codziennym życiu nastolatków. Jest dobrym sposobem na spędzenie czasu, jako przyjemna, odprężająca lektura. 

Polecam zarówno ją jak i pozostałe książki w serii "plus minus 16" wydane przez Wydawnictwo Literatura.

Lilisa, 15 lat

Za przyjemnie spędzony czas w trakcie lektury, dziękuję
Wydawnictwu Literatura.

2 komentarze:

  1. Bardzo fajna książka, czyta się ją podobnie do książek Małgorzaty Musierowicz.
    Mi pasuje taka literatura, więc ode mnie 5+.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajna książka, szybko się czyta i jest napisana językiem młodzieżowym i łatwym do zrozumienia

    OdpowiedzUsuń