tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 3 lipca 2012

"Sekret jej oczu" - Eduardo Sacheri - recenzja


„Sekret jej oczu” to powieść na podstawie której oparto argentyńsko- hiszpański film- nagrodzony w 2009 roku Oscarem. Książka zaliczana do powieści sensacyjno- psychologicznych jest połączeniem brawurowej miłości z obsesyjną potrzebą sprawiedliwości. 

30 maja 1958. Data, której Chaparro, nie zapomni do końca życia.  Dla emerytowanego urzędnika, będzie to niezwykła data, która niezmazanym piętnem odbije się w jego pamięci i która będzie prześladować go do końca życia. Bo czy jest coś gorszego od przeczucia, które prowadzi do morderstwa? Tak właściwie - dwóch morderstw. 

Ktoś kiedyś powiedział, że najlepsze intrygi wymyślają kobiety. Sacheri dementuje te plotki pisząc jedną z najbardziej kontrowersyjnych historii, jaką kiedykolwiek przeczytałam, a możecie mi wierzyć, że przeczytałam ich wiele. Zawikłana i pełna niejasności akcja, która toczy się przez 30 dni, przenosząc czytelnika w świat, w którym rzeczywistość miesza się z fikcją literacką.

Autor bardzo sprawnie posługuje się plastycznym i prostym językiem. Nie próbuje zgłębić bezkresu ludzkiej psychiki, lecz pokazuje jeden z wielu przykładów dramatów nieszczęśliwej miłości. A na dodatek jest przy tym bardzo wyrozumiały, zupełnie tak, jak gdyby spotkała go taka sama sytuacja w przeszłości. Osobiście uważam, że fabuła jest zbyt płytka, a bohaterowie oderwani  od rzeczywistości. Ale od czego w końcu są pisarze, jak nie od idealizowania świata?

Powieść polecam każdemu, kto mimo wielu przeszkód życiowych, pozostaje wierny jedynej miłości. Autor próbuje przekonać czytelników, że najcenniejszą wartością w życiu jest uczucie.

Mimo przygnębiającej historii, możemy znaleźć również wiele pozytywów. I właśnie na tym ma polegać życie - w znajdowaniu szczęścia w nieszczęściu. Powodzenia! 

Gryfka,17 lat

Wydawnictwu Świat Książki dziękuję za możliwość przeczytania książki.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz