tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 13 września 2012

"Apokalipsa" - Marta Gracz - recenzja


Marta Gracz (właściwie Wiesława Lampert - Szczyra) mieszka i pracuje w Rybniku. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie i Studium Menadżerskiego w Rybniku. Pisanie zawsze było jej wielką pasją. Swoim pseudonimem zaczęła posługiwać się w publikacjach internetowych. Pisze wiersze i prozę. Tomik wierszy ,,Apokalipsa”, wydany najpierw w formie ebooka, jest pierwszą próbą dotarcia do serc czytelników.

0005-2949-ok_adka_apokalipsa23_b_sml_120 W Biblii, Apokalipsa jest proroczą wizją Świętego Jana Apostoła, która mistycznym i symbolicznym językiem opisuje Koniec Świata. Marta Gracz również symbolicznym i wielce metaforycznym językiem snuje swoją poezję. Jej wiersze są białe, co dla mnie nie oznacza jedynie scharakteryzowania ich jako pozbawionych rymów, lecz również idealnie opisuje ,,lekkość” z jaką autorka je skonstruowała. 

Apokalipsa, jest też greckim słowem oznaczającym odsłonięcie, objawienie. Poezja Marty Gracz również może być dla wielu objawieniem. Choć jej styl i tematyka w nich poruszana, nie są niczym nowym, a ,,mądre” słowa jakich autorka czasami używała, nieco psują piękny, poetycki wydźwięk jej wierszy, Marta Gracz zasługuje na miano poetki. 

W tomiku ,,Apokalipsa” stara się zrozumieć sens naszego życia mimo śmierci, a nawet po śmierci. Jej wiersze są poruszające, skłaniające do głębokich przemyśleń i refleksji. Pod gęstą zasłoną metafor i epitetów kryją się pytania, na które odpowiedzi może przynieść jedynie śmierć.

Twórczość Marty Gracz z pewnością zasługuje na uwagę, a jej wiersze są godne polecenia wszystkim, szczególnie tym zagubionym i poszukującym właściwej drogi.
                                                                                                                              Karolina, 15 lat

Za książkę przekazaną do recenzji serdecznie dziękuję p. Marcie Gracz.

3 komentarze:

  1. Jestem pod wrażeniem i gratuluję Karolinie recenzji. Jerzy Granowski

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja się uśmiecham... zawsze powtarzam, że młodzież czyta i rozumie poezję, a poezja Marty przemawia do młodych. Oni niczego nie udają, rozumieją więcej niż nam się zdaje i potrafią pisać tak, że niejednym "poetom", powinno dać do myślenia i zwyczajnie być głupio! Kocham takich twórczych, młodych ludzi. Gratuluję i życzę Karolinie sukcesów. Dziękuję Marcie, za to, że młodzież może czytać Jej poezję. Tacy odbiorcy, to najcenniejsi recenzenci dla poety. Agata Cichy

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja również jestem pod wrażeniem tej niezwykłej recenzji i jest mi niezmiernie miło,że moja skromna poezja stała się jej tematem. pozdrawiam serdecznie:)Marta Gracz

    OdpowiedzUsuń