tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 22 października 2012

"Czerwona królowa" - Philippa Gregory - recenzja


Czerwona królowa - Philippa GregoryKsiążka brytyjskiej autorki, Philippy Gregory, opowiada o losach Małgorzaty Beaufort - matki Henryka VII. Jej ojciec, hańbi ród samobójstwem, zaś jej matkę, nie interesuje córka, tylko dziecko, które ta powinna powić. Mimo tego, że ma „kolana świętej" , modli się całymi nocami i ma wizje Joanny D’Arc, matka wydaje ją za mężczyznę, który często popija i jej nie szanuje. Jedynym plusem jej małżeństwa, jest obecność brata męża. Kiedy tamten umiera, zajmuje się nią i jej maleńkim dzieckiem. 

Zaledwie czternastoletnia dziewczyna jest zmuszona ponownie wyjść za mąż, za prawie dwadzieścia lat starszego mężczyznę, który jest dobrym człowiekiem, choć tchórzem. Nie podziela entuzjazmu żony do ruszenia w walkę z Yorkami. Kiedy w końcu wyrusza, ginie. Małgorzata, kolejny raz wychodzi za mąż. Tym razem, główną zasadą jest: poświęcenie Bogu. Małżeństwo korzystne dla obydwojga, ale nic poza tym. Zwykła umowa. Choć między nią, a ostatnim małżonkiem pojawia się nić porozumienia, to jej serce jest już zajęte przez syna i brata pierwszego męża, Jaspera.

Gregory, to bez wątpienia mistrzyni powieści historycznej. Jej „Kochanice króla” podbiła wiele serc. „Czerwona królowa” wydana przez Książnicę  jest równie porywająca.

Imponuje mi ilość szczegółów i historycznych faktów. Ukazanie wszystkich paradoksów XV - wiecznej Anglii jest trudne, ale jak widać wykonalne. Małżeństwa z rozsądku, wojny, zabójstwa, zdrady, a to wszystko „w imię Boga”.

Książka jest napisana bardzo lekkim i zrozumiałym językiem. Wszystko jest wytłumaczone i przeanalizowane. Piękna okładka dodatkowo zachęca wzrokowców. Sama postać Małgorzaty, jest bardzo fascynująca.  Bardzo gorąco polecam.

Weronika, 16 lat

Grupie Wydawniczej Publicat dziękuję za możliwość przeczytania książki. 


3 komentarze:

  1. Cudowna autorka. Masz rację, "kochanice króla" są mistrzowskie. Lecę do "księgarni po czerwoną królowę"

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tej serii czytałam już dwie książki. Wszystkie napisane są prostym językiem i adekwatnie przenoszą nas w tamte czasy historyczne. Jest to bardzo dobra pisarka i polecam gorąco jej utwory:) Mam nadzieję, że i ta polecana będzie się podobać:)

    OdpowiedzUsuń
  3. "Kochanice króla" są naprawde dobrą książką. Ładnie piszesz, oby tak dalej.

    OdpowiedzUsuń