tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 19 października 2012

„Dziewczynka z majowymi kwiatkami” - Karin Wahlberg - recenzja


„Dziewczynka z majowymi kwiatkami” jest uważana za najlepszą część serii kryminałów napisanej przez szwedzką pisarkę Karin Wahlberg. Pisarka jest jedną z najbardziej uzdolnionych i poczytnych autorek literatury sensacyjnej. Wahlberg to prawdziwa mistrzyni kryminału, stopniowo buduje napięcie i powoli wprowadza kolejne wątki powieści, które sprawiają, że książka coraz bardziej wciąga. Chylę czoło przed autorką i tłumaczką.
Dziewczynka z majowymi kwiatkami - Karin Wahlberg

Głównymi bohaterami książki są szwedzcy policjanci, Claes Claesson i Louise (o swojsko brzmiącym nazwisku Jasinski) oraz współpracująca z nimi lekarka Veronika Lundborg. Wszystko zaczyna się… w pralni, w kamienicy, gdzie odnaleziona zostaje nieprzytomna, ciężko pobita starsza pani, mieszkanka budynku. Po dwóch dniach kobieta umiera, a policja nadal błądzi po omacku, bezskutecznie szukając sprawcy.

Do tego syn ofiary wyjeżdża na wakacje z żoną dzień przed śmiercią staruszki, kompletnie nie interesując się stanem jej zdrowia. Z relacji sąsiadów wynika, że ofiara była niesprawiającą problemów lokatorką o niebanalnej osobowości. Wszystko zmienia się, gdy policja znajduje w jej mieszkaniu kartonowe pudełko z intrygującą zawartością…

Kiedy wszystkie gazety rozpisują się na temat morderstwa staruszki, okazuje się, że w okolicy zaginęła jedenastoletnia dziewczynka, Viktoria. Trop policji prowadzi do… kamienicy, w której mieszkała zamordowana staruszka. Dziewczynka kilka dni przed zaginięciem sprzedawała tam tradycyjne majowe kwiatki. 

Jak zakończy się tragiczna historia Viktorii? 
Kto jest tajemniczym „mordercą z pralni”? 

Podejrzanych jest wielu, lecz każdy ma mocne alibi…

„Dziewczynka…” jest świetnym kryminałem, książka jest napisana pięknym, bogatym językiem. Wątki, które z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego, splatają się w zaskakującą i wciągającą fabułę. Polecam wszystkim – książka jest naprawdę warta uwagi. Nie mogę się doczekać następnej części z tej serii!

- Mimbla, 15 lat

Za emocjonującą powieść dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz