tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 29 października 2012

"Katastrofa" - Krystyna Kuhn - recenzja

Krystyna Kuhn urodziła się w 1960 roku w Würzburgu jako siódma z ośmiorga rodzeństwa, obecnie mieszka z rodziną w okolicach Frankfurtu nad Menem. Studiowała slawistykę, germanistykę oraz historię sztuki. Przez wiele lat zajmowała się redakcją książek. Od roku 1998 jest autorką poczytnych thrillerów; jej powieści „Schneewittchenfalle” (Pułapka Królewny Śnieżki) oraz „Dornröschengift” (Trutka Śpiącej Królewny) stały się bestsellerami."Katastrofa" to kontynuacja znanego thrilleru dla młodzieży pt. "Dolina".

Jedynym celem Kate jest wejście na szczyt góry Ghost, legendarnego trzytysięcznika, od lat owianego legendą, który wznosi się nad doliną Grace. Liczne mity głoszą, że w latach siedemdziesiątych zaginęła tam bez śladu grupa studentów. Katie, Julia, David i reszta członków ekipy wyruszają w drogę, lecz sprawy wymykają się im spod kontroli niemal od samego początku wyprawy.

 Jakie zamiary ma tajemniczy Paul Foster, który w ostatniej chwili dołącza do ekipy?
 Co naprawdę oznacza poruszające odkrycie w górskiej chacie?

 Wyjątkowo okropna pogoda naraża uczestników wyprawy na śmiertelne niebezpieczeństwo. Kto jest przyjacielem, a kto wrogiem? Wkrótce się okaże.

Książka podobała mi bardziej od części pierwszej. Liczne anglicyzmy nie raziły już tak bardzo jak podczas czytania "Doliny", z czego bardzo się cieszę. Poza tym, ta część była o wiele mroczniejsza. Akcja się rozwinęła, przygody bohaterów rozkręciły się znacznie. Miejsce akcji zostało przeniesione z uczelni, której powoli zaczynałam mieć dość, w góry. Polubiłam panującą tam tajemniczą atmosferę. Mimo okropnych warunków pogodowych, licznych przeciwności, oraz osób, które starały się wybić im ich 'szalone' plany z głowy, bohaterowie nie poddali się. Byli uparci i zdecydowani, bo za wszelką cenę chcieli poznać prawdę.

"Katastrofę" czyta się szybko, jest napisana prostym, lecz interesującym językiem. Autorka dosyć dobrze stopniuje napięcie, pod koniec nie zdradza wszystkich dręczących nas tajemnic, więc musimy czekać na następną część. Nie ma tu też przydługich, nudzących opisów. 

Podsumowując polecam tę książkę każdemu, a w szczególności młodzieży. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: jest miłość, strach, groza i duża dawka przygód. Książka ta jest idealnym rozwiązaniem na długi, zimny wieczór. Całość oceniam pozytywnie i zachęcam do sięgnięcia po tą pozycję. 

DarkSmile, 15 lat

Za tę trzymającą w napięciu powieść dziękuję Wydawnictwu Telbit.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz