tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 12 października 2012

"Odnaleźć swą drogę" - Aleksandra Ruda - recenzja


Aleksandra Ruda - Ukrainka, debiutowała na portalu Samizdat. Jest specjalistką do spraw religii, dziennikarką oraz autorką książek fantasy.

Co można o tej książce powiedzieć? Przyciągnęła mnie do niej okładka, a konkretniej - króciutki opis zamieszczony na jej tyle. Brzmiał wyjątkowo sympatycznie. Nie zawiodłam się.

Odnaleźć swą drogę - Aleksandra RudaKsiążka podzielona jest na kilkadziesiąt rozdziałów, z których każdy opowiada osobną historię. Połączone są one postacią Olgierdy (albo raczej jak sama się przedstawia - Oli), głównej bohaterki, oraz jej przyjaciół - półkrasnoluda Ottona, a także nekromanty Irgi. Możemy zetknąć się zarówno ze studenckimi libacjami, nielegalnym biznesem,  jak i starciami z potworami. A wszystko to doprawione solidną porcją humoru zza Bugu.

Śmiało mogę powiedzieć, że jeśli ktoś poszukuje ‘epickich’ fantasy w stylu „Władcy Pierścieni” to nie jest to książka dla niego. „Odnaleźć swą drogę” to lekka lektura na deszczowe popołudnie, do której chętnie się wraca, ale nie dla fabuły - bardziej dla humoru, który skutecznie wprawia w dobry nastrój. Pod tym względem przypomina serię książek (być może niektórym znaną) Olgi Gromyko („Zawód: Wiedźma”, „Wiedźma Opiekunka”, „Wiedźma Naczelna”)

Język książki jest prosty, zrozumiały dla każdego - ale proszę nie dawać jej zbyt młodym osobom - szalone studenckie burdy w karczmie nie są najlepszym wzorem do naśladowania ;)

Książkę polecam każdemu lubującemu się w lekkiej, przygodowej fantastyce, a przede wszystkim -nastoletnim dziewczynom. Bo choć niektórym się to może nie spodobać… Główna bohaterka jest jedną z nas: trochę zagubioną, mającą nie po kolei w głowie i szukającą swojej drogi w życiu dziewczyną, która marzy o własnym księciu z bajki.
Rei, 17 lat

Za chwilę wytchnienia w trakcie lektury dziękuję Wydawnictwu Fabryka Słów.


1 komentarz:

  1. Ubóstwiam książkę A. Rudej. Kiedy mam zły humor, zawsze po nią sięgam :)

    OdpowiedzUsuń