tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 2 października 2012

"Prawdziwe życie" - Ferenc Mate - recenzja


Ferenc Mate to autor takich bestsellerów jak ,,Winnica w Toskanii”, ,,Wzgórza Toskanii” i ,,Mądrość Toskanii”. Mieszka z rodziną we własnoręcznie odnowionym, trzynastowiecznym klasztorze we Włoszech. Prowadzi tam winnice i gaje oliwne.

Prawdziwe życie - Ferenc Máté ,,Prawdziwe życie” to wzruszający, pełen humoru i do bólu szczery apel, skierowany do nas wszystkich. Mówi on o spornych kwestiach współczesnego świata, takich jak postęp technologiczny lub pojęcie ,,sukcesu”, takiego, jakim wielu z nas go widzi. Każe zastanowić się nad tym, czy pędząc przez życie w zawrotnym tempie i licząc każdą sekundę, by żadnej nie ,,stracić”, nie zapomnieliśmy, co naprawdę jest ważne i nie dążymy do złudy. 

W często zabawnych anegdotach autor przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, kiedy ciesząc się każdą, najmniejszą chwilą szczęścia, czuł, że żyje. W swojej książce przytacza naukowe badania, potwierdzające prawdziwość jego przemyśleń, dotyczących roli w życiu człowieka takich wartości jak szczęście, miłość, przyjaźń. Jednocześnie, w przekonujący sposób, pisze o smutnej i nerwowej egzystencji ludzi zdominowanych myślą o spełnieniu ,,marzenia”, przez autora nazywanego ,,amerykańskim snem”, który jest niczym więcej, jak właśnie niczym. 

Autor podaje nam gotowy ,,przepis” na zdrowe, szczęśliwe środowisko. Opisy zdarzeń, miejsc i ludzi, w których możemy poczuć tak dawno zapomniany przez nas świat, budzą w nas wspomnienia o czasach, kiedy jako dzieci śmiejąc się z głupot i płacząc o nie, wiedliśmy prawdziwe życie.

Ferenc Mate, w bardzo prosty sposób, pisze o fundamentalnych prawdach ludzkości. W jego książce czuć szczerość i miłość do świata, dlatego polecam ją wszystkim.
                                                                                                                         
Karolina, 15 lat

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz