tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 1 października 2012

„Smutna historia braci Grossbart” - Jesse Bullington - recenzja


Książka pod tytułem „Smutna historia braci Grossbart” wydana przez wydawnictwo MAG to debiut młodego twórcy pochodzącego z Ameryki, z Colorado. Oparta jest na legendach opowiadających o dwóch hienach cmentarnych. Oprócz tej oto pozycji nowatorski pisarz w swoim dorobku doczekał się kolejnego sukcesu – „The Enterprise of Death”. 

Smutna historia braci Grossbart - Jesse BullingtonW „Smutnej historii braci Grossbart” przedstawione zostały dzieje braci bliźniaków Manfrieda i Hegla, którzy zajmowali się zgodnie z tradycją rodzinną kultywowaną od pokoleń, okradaniem nagrobków, a dźwięk ich nazwiska mroził ludziom krew w żyłach. Akcja rozgrywa się w 1364 roku czyli w średniowiecznej Europie. Dodaje to powieści niesamowity klimat minionych lat. 

Bracia Grossbart po dokonaniu krwawych mordów na rodzinie bezbronnego Hansa, postanawiają udać się do Egiptu w celu ograbienia piramid. Dzięki temu byliby bogaci do końca życia. Przeprawa przez lasy, nawet dla tak okrutnych i bezlitosnych osób jak oni, okazuje się być niebezpieczna. 

Nie bez znaczenia pozostają ingerencje wiedźm, potworów oraz diabłów pod różnymi postaciami. Zawarcie układu z czarownicą może  być kosztowne, o czym przekonuje się jedno z rodzeństwa. W drodze do upragnionego celu przeżywają liczne przygody. Między innymi na swojej drodze napotykają zakonnika głoszącego herezje - ojca Martyna, który towarzyszy im w dalszej podróży. Nietypowym zadaniem jakie mają do wykonania jest dowiezienie urodziwej „niewiasty” do kapitana Barrousea. Bracia wiodą żywot suto zakrapiany alkoholem, nie stronią od przemocy. 

Jest to książka nietypowa, oryginalna, mroczna. Przepełniona specyficznym czarnym humorem.. Zaskakuje bezpośredniością ukazania brutalnych scen, ciętym językiem oraz precyzją opisów. Gorąco polecam miłośnikom niekonwencjonalnych powieści oraz demonów.

Papaja,17 lat

Wydawnictwu MAG dziękuję za możliwość przeczytania tej książki.


1 komentarz:

  1. Recenzja ma w sobie wszystko co mnie zachęca do książki ^^ A właściwie trzy ważne słowa: nietypowa, oryginalna, mroczna :3

    OdpowiedzUsuń