tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 30 stycznia 2013

„Atlas chmur” – David Mitchell - recenzjaNominowany  do Nagrody Bookera bestseller Davida Mitchella, to również jedna ze Stu Książek Dekady według wpływowych brytyjskich krytyków literackich. 
Atlas chmur - David Mitchell
Na podstawie książki powstał głośny film z udziałem całej plejady gwiazd jak: Tom Hanks, Halle Berry, Susan Sarandon, Jim Sturgess, Ben Whishaw, Jim Broadbent i Hugh Grant.

Książka opowiada sześć różnych historii. Akcja każdej z nich rozgrywa się w innym miejscu i czasie oraz z udziałem innych bohaterów. Odpowiednio do czasu w którym opowiadana jest jedna z historii dopasowany został również język w jakim została napisana. Począwszy od najstarszej – w której użytych zostało wiele archaizmów oraz co ciekawe, zdań  z czasownikami na końcu; do najwcześniejszej – pisanej w języku współczesnym lub wybiegającym nieco poza nasze czasy. Historie te z pozoru wydają się nie mieć ze sobą nic wspólnego, lecz jedynie z pozoru. Łączą je pojedyncze wątki lub fakty, które wpływają na fabułę. Każda z historii opowiedziana została w innej formie, poprzez: prywatne listy, wywiad, dziennik etc. Urozmaica to czytanie i sprawia, iż książka wydaje się całkiem odmienna od tych przeczytanych przez nas dotychczas. Posiada swój własny charakterystyczny styl i język.Na oficjalnej stronie Wydawnictwa napisano: „W tej niezwykłej powieści David Mitchell znosi granice języka, gatunku literackiego i czasu, proponując zadumę nad właściwą ludzkości żądzą władzy i niebezpiecznym kierunkiem, w którym w pogoni za władzą zmierzamy.” I ja się z tym zdaniem całkowicie zgadzam!

Sądzę, że książka zalicza się do literatury bardziej wymagającej ze względu na swoje znaczenie, przekaz oraz przedstawione w niej tematy. Czyta się ją bardzo dobrze, aczkolwiek początek książki pisany jest dość trudnym językiem, przez co czytało mi się się go powoli i momentami stawał się niezrozumiały. Nie zmienia to jednak tego, że powieść czyta się też  z wielką ciekawością. Zarówno w stosunku do tego jak potoczą się dalej wydarzenia lub o czym będzie kolejna historia, jak również tego, w jaki sposób autor powiąże ze sobą  historie, które zostały w niej przedstawione. 

Po przeczytaniu polecam obejrzeć również film. Według mnie książka jest lepszą wersją przedstawionych historii, aczkolwiek film również wart jest uwagi.

Zachęcam do przeczytania.
DeBestka, 15 lat

Wydawnictwu MAG dziękuję za ciekawą książkę.

4 komentarze:

 1. Książkę dostałam na święta i już po feriach się za nią zamierzam wziąć. Nie mogę się doczekać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka sądzę, że zalicza się
  Lepiej będzie wyglądało tak :
  Sądzę , że książka zalicza się
  Mam tę ksiązkę na liście do przeczytania w tym roku.

  OdpowiedzUsuń
 3. czuję się zachęcona do przeczytania tej książki, mam nadzieję że szybko uda mi się ją zdobyć :)

  OdpowiedzUsuń