tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 4 stycznia 2013

"Historyczne rozmowy o życiu z Johnem F. Kennedym" - Jacqueline Kennedy, Arthur M. Schlesinger - recenzja


Przez całe życie Jacqueline Kennedy unikała rozmów o latach spędzonych w Białym Domu u boku swojego męża - prezydenta Johna F. Kennedy`ego. Jednak kilka miesięcy po tragicznej śmierci JFK, była Pierwsza Dama postanowiła opowiedzieć światu swój największy sekret. Cykl siedmiu wywiadów został przeprowadzony przez laureata Pulitzera - Arthura M. Schlesingera. Jednak z niewyjaśnionych przyczyn rozmowa była ukrywana przez blisko połowę stulecia… Przełom nastąpił w 2011 roku, kiedy to Caroline, córka prezydenckiej pary, postanowiła odsłonić zasłonę milczenia. A na dodatek to właśnie ona jest autorką przedmowy.Jacqueline Kennedy. Historyczne rozmowy o życiu z Johnem F. Kennedym. Rozmowy przeprowadził Arthur M. Schlesinger jr, 1964
Historia państwa Kennedy pełna jest zabawnych wpadek, ale i dramatycznych momentów. Wbrew powszechnie krążącej opinii, życie małżonków nie było usłane różami. Może dlatego książka ta wywołuje tak wielkie, powszechne wzburzenie. Przecież tak często zapominamy, że życie największych tego świata to też codzienne czynności. Jak często zdarza nam się narzekać na władze państwa tylko dlatego, że z powodu lenistwa nie chce nam się pracować? Jacqueline jest bardzo brutalna w swoim osądzie, lecz trudno odmówić jej racji….
      
Na uwagę zasługuje bardzo estetyczne wydanie książki, która wzbogacona została w unikalne fotografie, wyjęte wprost z rodzinnego albumu państwa Kennedych oraz w płytę CD mp3 z oryginalnym zapisem rozmów z Jacqueline Kennedy.
     
Moim zdaniem, wydanie tej książki było strzałem w dziesiątkę. Nie ma przecież bardziej wiarygodnego źródła informacji niż świadkowie. Książka godna polecenia osobom zainteresowanym powszechną historią współczesną. Pozycja aż naszpikowana jest faktami dotyczącymi np. kryzysu kubańskiego czy osobistych spotkań z Nikitą Chruszczowem. Żeby nie było tak poważnie, Jackie udało się też wpleść nutkę humoru. 

Życzę miłej lektury. :)

Gryfka, 17 lat

Wydawnictwu Znak dziękuję za przybliżenie rodziny Kennedych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz