tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 29 stycznia 2013

„Jeden dzień” - David Nicholls - recenzja


David Nicholls - z wykształcenia aktor, obecnie pisarz i scenarzysta. W swoim dorobku ma m.in. cieszącą się dużym uznaniem współczesną wersję "Wiele hałasu o nic". Za pracę scenarzysty dwa razy został nominowany do nagród BAFTA. Ekranizacja powieści "Jeden dzień" trafiła do kin jesienią 2011 roku.

„Jeden dzień” to przejmująca powieść opowiadająca o wielkiej przyjaźni łączącej dwoje ludzi.  O przyjaźni, (a właściwie miłości) która z czasem przerodziła się w realny związek. Powieść rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku. Każdy następny rozdział to także każdy kolejny rok z życia dwójki bardzo bliskich sobie osób. 

Emma i Dexter właśnie zakończyli naukę na uczelni. Mimo, iż podczas studiów nie zamienili ze sobą ani jednego słowa, spędzają ze sobą noc po odebraniu dyplomów. Być może nigdy więcej się już nie spotkają, jednak mimo to decydują się na taki krok. Dla Dextera jest to tylko kolejna dziewczyna, z którą (pod wpływem alkoholu) ląduje w łóżku, ale Emma ma nadzieję na coś więcej.
                
Wkrótce po tym, los nakazuje im zostać przyjaciółmi. Każde z nich idzie w inną stronę, każde z nich prowadzi inny tryb życia i wreszcie każde z nich próbuje odnaleźć samego siebie. 

Dexter, imprezowicz i zawadiaka, postanawia odbyć podróż dookoła świata, a Emma, niespełniona pisarka, zatrudnia się w restauracji, której nienawidzi. Oboje wmawiają sobie, że są tylko przyjaciółmi, ale tak naprawdę czują coś więcej i nie chcą się do tego przyznać. Służą sobie radą i pomocą, są razem w chwilach radosnych i smutnych. Każdy następny dzień zmienia coś w ich życiu, lecz w większości nie są to pozytywne zmiany. Nie mają odwagi przyznać się przed sobą, jak bardzo się kochają i, jak bardzo siebie pragną. Kiedy wreszcie zdecydują się być ze sobą, może już być za późno. Ich szczęściu na przeszkodzie stanie nieszczęśliwy wypadek…

Czy Emma i Dexter odnajdą drogę do swych serc i będą razem?
Czy ich miłość przetrwa nawet najcięższe próby?
Na jak długo los pozwoli im się sobą cieszyć?

Serdecznie polecam tę książkę. Powinien ją przeczytać każdy zwolennik romansów. Książka jest pisana w sposób bardzo przyjemny, szybko i miło się ją czyta. Nie brakuje w niej szczęścia, ale nie brakuje również smutku. Pozwala uronić łzy radości i rozpaczy, każdemu kto wczuwa się w życie bohaterów.


Serdecznie polecam,


Astraja, 15 lat


Wydawnictwu Świat  Książki dziękuję za fajne chwile w trakcie lektury.2 komentarze:

  1. Zarówno film jak i książka jeszcze przede mną.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie również książka była warta przeczytania i uważam, że można z niej coś wynieść. Po więcej zapraszam: http://zoltoiniebiesko.bloog.pl/id,355961564,title,Jeden-dzien,index.html

    OdpowiedzUsuń