tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 31 stycznia 2013

"Krabat" - Otfried Preussler - recenzja


Otfried Preussler to niemiecki autor fantastyki dla dzieci i młodzieży. Pozycje tego autora, z którymi na pewno się spotkaliście to m. in. „Malutka czarownica”, czy też „Rozbójnik Hotzenplotz” adresowane do młodszych czytelników.


Krabat - Preussler Otfried

Krabat to książka adresowana do trochę starszych nastolatków, miłośników baśni i fantastyki. Jest oparta na starej łużyckiej legendzie. Autor opowiada historię czternastoletniego sieroty, Krabata, którego nagle zaczynają nękać dziwne sny, w których stado kruków wzywa go do tajemniczego, starego młyna.  Chłopak przez skórę czuje, że nie może oprzeć się wezwaniu i decyduje się przerwać włóczęgę z przyjaciółmi…

Na miejscu okazuje się, że w pozornie zwykłym młynie dzieją się dziwne rzeczy. Krabat, przyjęty do pracy jako jeden z dwunastu młynarczyków spotka się z rzeczywistością zupełnie inną niż ta, do której przybył. Chociaż początkowo jego zadaniem jest jedynie ciężka praca, po pewnym okresie okazuje się, że nocą młyn zyskuje „drugie życie”. Pewnego dnia Krabat zostaje włączony w poczet uczniów tajemniczej, czarnoksięskiej szkoły.

Zafascynowany magią, Mistrzem i nowymi kolegami chłopiec nie zauważa, że w jego nowym domu czai się niebezpieczeństwo. Wkrótce Krabatowi przyjdzie położyć po jednej stronie wagi wygodę i niezwykłe magiczne umiejętności, a po drugiej proste życie i… miłość.

Co wybierze?

Książka wywarła na mnie duże wrażenie. Autor świetnie opisał bohaterów, podczas lektury miałam wrażenie, że czytam o prawdziwych postaciach, wręcz o znajomych mi ludziach. Ponadto cała powieść utrzymana jest w niesamowitej atmosferze. Przy przewracaniu kolejnych kartek towarzyszył mi wręcz niepokój - akcja szybko się rozwijała i opowieść stawała się coraz bardziej smutna, tajemnicza. Gorąco kibicowałam głównym bohaterom, aby udało im się przezwyciężyć napotykane wciąż przeszkody…

Czy podjęli słuszne decyzje? Przeczytajcie sami! 

Ania, 15 latZa możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz