tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 11 lutego 2013

"Drużyna Z" - David Fermer - recenzja

Drużyna Z. Pierwszy gwizdek - Fermer David
David Fermer
jest autorem serii książeczek „Drużyna Z” pt. „Pierwszy gwizdek” oraz „Na pomoc Karimowi”, które ukazały się nakładem wydawnictwa Papilon.
Autor przenosi nas w przyszłość do roku 3002, do tajemniczego miejsca we wszechświecie, czyli do Zenitropy. Głównym bohaterem książek jest ośmioletni chłopiec – Pepe. Trwają wakacje, Pepe stara się poznać nowe miejsce, do którego właśnie się przeprowadził. Odkrywa, że w Zenitropie jest wspaniałe boisko do gry w piłkę nożną. To jego ulubiony sport i bardzo chciałby grać z innymi dziećmi w piłkę. Jednak jego marzenia nie spełniają się, gdyż do drużyny nie przyjmuje go trener Herbert. Mały Pepe jest świetnym piłkarzem, dużo lepszym od syna Herberta – Teo, dlatego trener odmawia przyjęcia chłopca do zespołu.
  
Pepe nie godzi się na taką niesprawiedliwość i zaczyna szukać pomocy u Alberta Hacktricka – byłego burmistrza Zenitropy. Poznaje dziewczynkę Kim Li, która również jest wielka pasjonatką piłki nożnej. Ona również na dość niesprawiedliwego trenera, faworyzującego swojego syna Teo.

Drużyna Z. Na pomoc Karimowi - Fermer DavidDzieci poznają Rezę, który był kiedyś bramkarzem. Zakłada on nową drużynę piłkarską, której nadaje nazwę „Drużynę Z” i zostaje ich nowym trenerem. Ale Reza, też ma wielkie zmartwienie, o którym autor wspomina w książce „Pierwszy gwizdek”, a kontynuuje wątek w „Na pomoc Karimowi”. Tytułowy Karim, to jego syn, który został uprowadzony prze agentów obcego państwa. Zrozpaczony ojciec usiłuje go odnaleźć. Jest to zadanie bardzo trudne, ale dzieci z „Drużyny Z” postanawiają pomóc trenerowi.

Co się stało ze złym trenerem Herbertem i jego synem Teo?
Czy Reza odszuka swojego syna Karima?
Zachęcam do przeczytanie książek, to odnajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Ciekawą konstrukcją, którą zastosował autor w książkach są listy, które pisze Pepe do swojego ojca. W listach tych opowiada co się wydarzyło, o swoich uczuciach, przyjaciołach o tym co go smuci i co cieszy. Przeplatają się one z fabułą i sprawiają, że książka jest jeszcze ciekawsza.

Akcja utworu dzieje się w przyszłości, więc rzeczywistość trzeciego tysiąclecia jest trochę inna. Nie ma tam telefonów komórkowych, a są komunikatory, zamiast e-meila wysyła się lseropis, jeździ się skybordami po solarostradach, a w powietrzu unoszą się helipody, czyli dobrze znane nam helikoptery.

Serdecznie polecam książki
„Pierwszy gwizdek” i „Na pomoc Karimowi” kilkuletnim dzieciom. Są to utwory nie tylko o piłce nożnej, ale przede wszystkim o przyjaźni i wzajemnej pomocy. Myślę, że książeczki zainteresują zarówno chłopców, jak i dziewczynki.


Tilia, 15 lat

Za książeczki dziękuję serdecznie księgarni Matras.
      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz