tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 11 lutego 2013

"Katarzyna Wielka. Prawda i mit" - Andrzej Andrusiewicz - recenzja


Ostatnio miałam możliwość przeczytania książki pt: Katarzyna Wielka. Prawda i mit, dzieła Andrzeja Andrusiewicza – profesora historii i politologii oraz autora takich pozycji jak „Carów i cesarzy Rosji”; „Iwana Groźnego”; „Dymitra Samozwańca i Maryny, Mniszech” czy też „Piotra Wielkiego”.

Katarzyna Wielka. Prawda i mit - Andrzej AndrusiewiczTa niezwykła biograficzna encyklopedia życia wielkiej carowej, to dla czytelnika prawdziwa podróż przez niezwykłe życie tej sławnej kobiety. To pozycja, która zachwyci nie tylko pasjonata historii, ale wciągnie również osoby rządne wiedzy i ciekawe interesujących faktów nie tylko z życia Rosji i Rosjan czasów oświecenia. 

Od momentu narodzin niemieckiej księżniczki Zofii Anhalt-Zerbst znanej wszystkim, jako Katarzyna II, po nieszczęśliwe życie z Piotrem III Romanowem i romanse, które gorszą nawet w dzisiejszych czasach, Semiramida Północy, jak nazwali ją twórcy epoki, była kobietą inteligentną, pewną siebie i śmiało dążącą do celu, potrafiącą postawić na swoim, nawet w tak ważnych momentach jak choćby rozbiory Rzeczpospolitej. 

Nawiązując do ostatniego zdania, czytelnika może zaskoczyć fakt, iż carowa Rosji ze związku z Stanisławem Augustem Poniatowskim, notabene późniejszym królem Polski, miała córkę Annę, Piotrownę, która jednak zmarła w dwa lata po narodzinach.

Cała książka ocieka takimi, rzec można „smaczkami”, jakie wprawiają w zdumienie i zaskoczenie. Dlatego bardzo polecam tę pozycję poszukiwaczom ciekawostek o sławnych osobach, którzy chcą poznać inną historie, niż tę nauczaną w szkole.                                                                
                                                                                                 

Enchanté, 18 lat


Za ciekawą pozycję dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz