tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 15 lutego 2013

„Dziewczynka, która nie wiedziała kim jest” - Mariusz Niemycki - recenzja


Mariusz Niemycki jest autorem kilkunastu książek dla dzieci i młodzieży o bardzo różnorodnej tematyce - od fantastyki, przez zagadki, aż do kryminałów. Oprócz pisania zajmuje się także tworzeniem słuchowisk dla najmłodszych, emitowanych obecnie na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, Jedynki.

Dziewczynka, która nie wiedziała, kim jest„Dziewczynka, która nie wiedziała kim jest” to niedługa kryminalna opowieść dla młodszych czytelników.

Do biura detektywistycznego zgłasza się dwunastoletnia Wiktoria. Ma poważny problem, który rozwiązać może wyłącznie profesjonalista. Mimo, że dziewczynka nie ma pieniędzy na honorarium dla detektywa, ten zgadza się przyjąć zlecenie. Dlaczego? Sprawa jest nieco zawikłana- otóż Wiktoria nie do końca wie, kim właściwie jest. W kieszeni znalazła jedynie tajemniczy, podpisany jej imieniem identyfikator…

Być może sprawa ta nie byłaby tak trudna, gdyby detektyw, do którego się udała nie okazał się… psem.

Wiktoria postanawia jednak zaufać nietypowemu obrońcy. W roli jego asystentki przyjmuje nowe, intrygujące zlecenia, przemierza miasto w poszukiwaniu poszlak, ale przede wszystkim stara się odnaleźć „samą siebie”. Nie jest to proste- na drodze pary detektywów stają kolejni złoczyńcy, z których każdy kolejny jest bardziej nietypowy od poprzedniego…

Książkę mogę polecić dzieciom w wieku od ośmiu do dwunastu lat. Autor w ciekawy sposób kreuje akcję ukazując punkt widzenia kilku różnych osób, najczęściej jednak na pozycji narratora stoi… pies. Tak ciekawy zabieg dodaje książce humoru, ponieważ styl formułowania myśli przez czworonożnego detektywa w żaden sposób nie kojarzy się ze znanym nam z bajek wizerunkiem wiernego przyjaciela o merdającym wesoło ogonie.

Ania, 15 lat

Za sympatyczną lekturę dziękuję Wydawnictwu Skrzat.1 komentarz:

  1. Ciekawe, kto robił okładkę... Wygląda jak z "Dzieci z Bullerbyn".

    OdpowiedzUsuń