tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 14 lutego 2013

"Muzyka, dziewczyny i śmiercionośny kogel - mogel" - Jordan Sonnenblick - recenzja


Jordan Sonnenblick, jest autorem kilku książek dla młodzieży, których tylko jedna (i właśnie jej recenzję czytacie) jest przetłumaczona na język polski. Jego ulubionym szkolnym przedmiotem był oczywiście język angielski.  Jako nastolatek czytał głównie powieści fantasy, a także komiksy.

 Po ukończeniu uniwersytetu pracował jako nauczyciel.

Muzyka, dziewczyny i śmiercionośny kogel-mogel - Sonnenblick Jordan - Sonnenblick Jordan„Śmiercionośny kogel - mogel” powstał właśnie dla pewnej uczennicy. Emily, bo tak miała na imię, podobnie jak główny bohater książki, Steven Alper, zmagała się z nowotworową chorobą młodszego brata. Sonnenblick zapytał jej matkę, czy pociechą dla dziewczyny byłoby czytanie o innym nastolatku o podobnych problemach i obiecał poszukać takiej lektury. Mimo starań nie znalazł nic, co jego zdaniem pasowałoby do Emily.
Postanowił więc napisać książkę sam.

Steven Alper jeszcze do wczoraj był całkowicie normalnym nastolatkiem. Wszystko zmienia się podczas zabawy z młodszym bratem. Kilkuletni Jeffrey dostaje silnego krwotoku i musi zostać zabrany do szpitala. Choć uderzenie wydawało się delikatne, diagnoza jest druzgocząca - krwawienie było tylko objawem poważniejszej choroby- białaczki.

Wkrótce chłopak musi zmierzyć się z kolejnymi problemami: jego ojciec uparcie milczy, mama większość czasu spędza towarzysząc w szpitalu Jeffrey’owi, w szkole nie układa się mu najlepiej, a ostatecznie dociera do niego okrutna prawda - koszty hospitalizacji i leków dla brata wciąż rosną. Jedynym momentem oderwania się od rzeczywistości stają się dla Stevena próby zespołu. Grając na perkusji odreagowuje stres i przynajmniej na chwilę staje się „dawnym” sobą.

Kiedy tylko wzięłam „Kogel-mogel” do ręki, wiedziałam, że to książka dla mnie. Nie pomyliłam się - wątki humorystyczne przeplatały się z tymi trudnymi, toteż często podczas lektury towarzyszyły mi równocześnie uśmiech i łzy, a takie momenty lubię najbardziej. Autor pokazuje młodym czytelnikom, że zawsze jest nadzieja, że o pewne rzeczy należy walczyć do końca, i, choć może zabrzmi to odrobinę banalnie - że zawsze warto wyciągnąć rękę do drugiej osoby.  Z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę każdemu z Was!


Ania, 15 lat

Wydawnictwu Media Rodzina dziękuję za super książkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz