tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 1 lutego 2013

"Złodziejka książek" - Markus Zusak - recenzjaMarkus Zusak jest australijskim pisarzem. Jego najbardziej znanymi powieściami są „Złodziejka książek” i „Posłaniec”. Zusak zaczął tworzyć w wieku szesnastu lat, a jego pierwsza książka została opublikowana siedem lat później.

Złodziejka książek - Markus Zusak
Po raz pierwszy spotkałam się z książką, w której narratorem jest Śmierć i nie opowiada tylko o umieraniu.


            
„Złodziejka książek” to opowieść o osieroconej dziewczynce, która dostaje nowych rodziców, ponieważ matka nie radzi sobie z utrzymaniem jej. Już na samym początku umiera brat dziewczynki, który potem śni się jej w koszmarach. Liesel od razu znajduje przyjaciela w chłopcu z sąsiedztwa. Razem spędzają większość czasu. Ma również wspaniałego papę, który gra na akordeonie i który jako pierwszy zapoznał ją z książkami. Matka jest surową kobietą, która nie boi się nakrzyczeć na niegrzeczną dziewczynkę. 

Jednak pewnego dnia w ich domu zjawia się obcy mężczyzna. Jest Żydem, którego podczas drugiej wojny światowej prześladuje Gestapo. Liesel kradnie książki. Nie robi tego, aby się wzbogacić, lecz po to, aby po prostu robić to, co kocha czyli czytać.
            
Spotkałam się z opinią, że ta książka ma szansę stać się pozycją klasyczną, a może i lekturą szkolną. Zgadzam się z tym, ponieważ opisuje prawdziwe życie za czasów Hitlera. Wszystkie opisy są bardzo realistyczne i zgodne z prawdą. Podobały mi się momenty, w których występowała Liesel, jednak dzięki opisom myśli i wyglądu Śmierci, można zacząć się zastanawiać czy postać, którą znamy z bajek jest naprawdę, aż taka straszna.
            
„Złodziejka książek” to wzruszająca historia o wojnie, przyjaźni i miłości, zarówno do ludzi jak i do książek. Polecam wszystkim i myślę, że warto ją przeczytać, bo jest to naprawdę świetna książka.

                                                                                                               Polecam.
                                                                                                               Lampart, 16 lat


Ta rewelacyjna książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

5 komentarzy:

 1. Brzmi naprawdę interesująco ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tą książkę!!! Czytałam ją z 5 razy. Jest mega wzruszająca, trzeba ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam, mam, baaaardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To jedna z najlepszych książek jakie kiedykolwiek czytałam, polecam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Oh, moja ulubiona książka ^^
  Z pozoru lekka, jednak ma niesamowitą głębię :]

  OdpowiedzUsuń