tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 13 marca 2013

„1001 bitew które zmieniły historię świata” - R. G. Grant - recenzja


1001 bitew, które zmieniły historię świata - R.G. Grant
Od wieków jednym z najpopularniejszych sposobów na rozwiązywanie sporów było użycie siły. Wszak jak wytłumaczyć sąsiadowi, że jego tok rozumowania jest całkowicie błędny? Jak przekonać kolegę do oddania skradzionej własności?… A co jeśli skala problemu jest znacznie większa? Jeśli każda ze stron liczy kilka tysięcy zbrojnych?


„1001 bitew które zmieniły historię świata” to obszerne historyczne kompendium. Jak sama nazwa wskazuje zawiera liczne opisy konfliktów zbrojnych. Z pewnością dla każdego z nas, inne bitwy odegrały większe znaczenie w historii. Część z nich wprowadzała zupełnie coś nowego, przynosiła zmiany, reszta po prostu starała się utrzymać dawny porządek. Tylko jak wyglądałby obecnie świat gdyby te ostatnie nie miały miejsca? 

R.G.Grant stanął przed trudnym zadaniem wybrania tych 1001 najistotniejszych i jak sam przyznaje niektóre z wyborów mogą nam się wydawać mocno subiektywne.

Jedną z niepodważalnych zalet tego tytułu jest ciekawa struktura. Każda notka zawiera krótkie przedstawienie sytuacji, przebieg, skutki i na ile to możliwe, dokładną liczbę sił i poniesionych strat. Bitwy są ułożone chronologicznie, a przy każdej widnieje odnośnik do strony, na której została opisana kolejna potyczka z danego konfliktu. Dodatkowo prawie na każdej stronie nasz wzrok napotka obraz, zdjęcie czy też rycinę, które starają się przybliżyć nam realia tego okresu. 

Niestety dla prawdziwego pasjonata może się to okazać niewystarczające i tak naprawdę, żeby dowiedzieć się czegoś więcej na temat wybranego konfliktu trzeba zaglądnąć gdzie indziej. „1001 bitew które zmieniły historię świata”, nie da się ukryć ma 960 stron, i mimo swojej obszerności postanowiono ją wydać (o zgrozo) w miękkiej okładce. Pewną rekompensatą w tym względzie jest tekturowe etui, które przez pewien czas być może będzie chronić książkę przed zniszczeniem.  
                                                                                                                                                                            Naya, 17 lat

Za ciekawe kompendium dziękuję Wydawnictwu MUZA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz