tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 13 marca 2013

"Żony polarników. Siedem niezwykłych historii" - Kari Herbert - recenzja


Kari Herbert jest autorką książki pt. „Żony polarników”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Carta Blanca. Książkę zadedykowała „Ukochanym Rodzicom” nie bez przyczyny. Autorka jest córką znanego polarnika sir Wallego Herberta i Marie Herbert, kobiety, która towarzyszyła mu na dalekiej Północy i jest znaną i cenioną pisarką.

Żony polarników. Siedem niezwykłych historii - Kari HerbertW swojej książce autorka opisuje losy siedmiu niezwykłych kobiet, mianowicie: Jo Peary, Evy Nansen, Eleanor Anne Franklin, Jane Franklin, Emily Shackleton, Kathleen Scotti i Marie Herbert. Kobiety te żyły na przestrzeni wielu lat, pochodziły z różnych środowisk, miały różne wykształcenie i pasje, ale łączyło jej jedno  - były żonami znanych polarników i odkrywców. 

Każda z nich miała wpływ na życie swojego męża, były dla nich – jak to określiła Kari Herbert - „niczym latarnie morskie”. Kobiety te miały swoje pasje, tak jak Eva Sars, późniejsza żona Fridtjőfa Nansena była uznaną śpiewaczką, czy Eleanor Anne Porden, późniejsza żona sir Johna Franklina, była poetką, pisarką, osobą, która prowadziła salonik literacki.
Autorka pisząc swoją książkę opierała się m.in. na korespondencji pomiędzy małżonkami, czy listami do przyjaciół i rodziny.

Kobiety ukazane w książce są postaciami wyrazistymi, są to bohaterki „z krwi i kości”, wierne, kochające, zaradne, odważne, a także wybuchowe, niecierpliwe czy zazdrosne.
Książka jest tym ciekawsza, że temat, który poruszyła Kari Herbert jest jej bardzo bliski i znany, niejako na własnej skórze odczuła, co to znaczy żyć pod jednym dachem z polarnikiem, odkrywcą, pisarzem, człowiekiem znanym i cenionym wprawdzie nie jako żona, ale jako córka. 

Do książki dołączone są fotografie kobiet, pochodzące z różnych okresów ich życia, są zdjęcia ślubne, z dziećmi, na nartach. Dla mnie osobiście, bardzo przydatne było Kalendarium - na końcu książki – porządkujące daty i wydarzenia z nimi związane, w kolejności chronologicznej. Po przeczytaniu utworu stanowi ono swoiste usystematyzowanie wcześniejszych informacji.

Serdecznie polecam tę książkę osobom, które posiadają przeróżne pasje i hobby, jak również tym „niespokojnym duchom”, którzy chcieliby zamiłowanie do podróży i przyrody w sobie rozwinąć. Jest to świetna lektura dla młodzieży, zarówno dla dziewczyn jak i chłopaków, bo każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Tilia, 15 lat

Za pasjonującą lekturę dziękuję Wydawnictwu Carta Blanca. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz