tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 11 kwietnia 2013

"Bisu - ognista salamandra" - Dorota Kuśnierz - recenzja


Dorota Kuśnierz zaprasza Was w niezwykłą podróż przez nordycką mitologię. Waszym przewodnikiem będzie Bisu, ognista salamandra, od której wszystko się zaczęło. 

Bisu - ognista salamandra - Dorota KuśnierzBisu jest niezwykłym stworzeniem, które podróżuje po świecie w służbie swojej pani- bogini Freyi. Pewnego dnia trafia na Dallaka, krasnala starającego się o serce swojej ukochanej Tilli. 
Dallak chcąc oczarować swoją ukochaną postanawia podarować jej kamień Brisingam, który jest celem wysłannika Freyi. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności sprawia że Bisu wraca do postaci salamandry, co trochę krzyżuje jego plany. Żeby było jeszcze ciekawiej, trafia pod opiekę… Tilli! 

Zastanawiając się cóż to za zagadkowe stworzenie trafiło w jej ręce udaje się do swojej babci, która opowiada jej legendę o bogini Freyi. Czy to możliwe że Bisu jest stworzeniem z tej historii? 
Szybko okazuje się że tak. Kiedy Bisu wraca do swojej początkowej postaci, toczy walkę z kolejnym ze swoich celów, lecz przeciwnik nie należy do najłatwiejszych. Czy będzie potrzebował pomocy? Okazuję się też, że nie tylko Bisu jest obdarzony niezwykłymi mocami, bo Tilli postanawia podjąć naukę magii sedir u swojej babki. Szybko okazuje się że podjęła słuszną decyzję, gdyż złe Trolle mają co do niej niecne plany…

Bisu to bardzo ciekawy komiks, i równie interesujący sposób na pokazanie nordyckiej mitologii.  Całej akcji towarzyszy humor, napięcie i zaintrygowanie co daje nam świetną mieszankę. Historia jest przejrzysta, co jest ważne dla tego typu komiksu, bo dzięki temu nie można się  pogubić w wielu magicznych wątkach wysnutych przez autorkę. 

Dorocie Kuśnierz należą się też owacje na stojąco za niezwykle zabawne postacie, i świetny styl rysowania.  Dobry rysunek to połowa sukcesu, a biorąc pod uwagę że cała historia utrzymana jest w humorystycznym klimacie, to śmiało można powiedzieć że nawet trzy czwarte. Pani Dorota pierwszymi dwoma tomami osiągnęła całkowity sukces, a jedynym minusem serii jest to, że nie ma jeszcze tomu trzeciego J
Osobiście będę go wyczekiwać, ponieważ nie mogę się doczekać dalszych przygód zabawnych bohaterów, zwłaszcza że tom drugi skończył się w dość kluczowym momencie. 

Serdecznie polecam komiks wszystkim, którzy interesują się takim typem literatury, zetknęli się już z nordycką mitologią i tym, którzy jeszcze nie mieli takiej okazji, aby przekonali się jak intrygujące to wierzenia. Zachęcam do przeczytania także tych  którzy chcą się przekonać, że Polacy też tworzą świetne komiksy. 

Ciri, 15 lat

Za komiks dziękuję Wydawnictwu Yumegari.

1 komentarz:

  1. Komiks jest wesoły , zgadzam się z recenzją szkoda ze nie ma jeszcze 3 tomu. :(

    OdpowiedzUsuń