tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 12 kwietnia 2013

"Św. Róża z Limy" - Piotr Stefaniak - recenzja

Moją dzisiejszą propozycją jest książka autorstwa Piotra Stefaniaka pt. „Św. Róża z Limy”. Utwór ukazał się w tym roku nakładem wydawnictwa WAM. Jest to kolejna książka z serii Wielcy Ludzie Kościoła.

Św. Róża z Limy - Piotr StefaniakPewnie każdy potrafi wymienić wielu świętych, których poznał z licznych opowiadań czy historii, ale o istnieniu niektórych nie mamy pojęcia. Ja gdy sięgałam po tę książką, nie zdawałam sobie sprawy, kim była święta Róża z Limy.

Bohaterka żyła w latach 1586-1617 i jest ona pierwszą świętą kościoła katolickiego pochodzącą z Ameryki. Już jako dziecko wyróżniała się ponadprzeciętną pobożnością, co w późniejszych latach powodowało liczne konflikty z rodzicami. Matce Róży nie podobało się, że córka chce wstąpić do klasztoru. Jednak święta pozostała nieugięta, gdyż jako kilkuletnia dziewczynka złożyła śluby czystości. W wieku 20 lat została tercjarką dominikańską. Róża stała się sławna, gdyż przemierzając ulice Limy pomagała najbiedniejszym.

W 1668 roku została beatyfikowana przez Klemensa IX, a kanonizowana przez Klemensa X w 1671 roku.

Moim zdaniem warto poznać życiorysy wielu świętych zwłaszcza tych z, którymi wcześniej nie mieliśmy możliwości zapoznania się. Pewne postawy i zachowania nie zmieniły się na przestrzeni lat i mogą stanowić cenną wskazówkę jak postępować w określonych sytuacjach. Święta Róża pokazuje również, że przez upór i wytrwałe dążenie do celu można dokonać niezwykłych rzeczy.


Tilia, 15 lat

Za przybliżenie sylwetki św. Róży z Limy dziękuję Wydawnictwu WAM. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz