tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 13 maja 2013

"Niechciana" - Barbara Kosmowska - recenzja


Barbara Kosmowska to literaturoznawca oraz autorka wielu książek nie tylko dla młodzieży, ale też dla dorosłych. Laureatka pierwszej nagrody w konkursie Dziennik polskiej Bridget Jones za Teren prywatny. Jej powieść Buba kierowana do nastolatków wygrała konkurs Uwierz w siłę wyobraźni i została nominowana do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2003.

NiechcianaKasia to zwyczajna nastolatka. Jak to w tym wieku się zdarza, ma wiele problemów, tak jak jej rówieśnicy. Ma brata Bartka, a przede wszystkim wiele marzeń do spełnienia. Jej przyjaciółka Iza też ma wiele kłopotów ze swoją matką i młodszym rodzeństwem. Mama Kasi jest zajęta marzeniami o dużym luksusowym domu, w którym będą mogli zamieszkać. 

Kasię ogarnia pewnego dnia niepokój, podejrzewa, że jest w ciąży. Nie może nikomu o tym powiedzieć więc chowa sekret w sobie i ma nadzieję, że jej podejrzenia się nie potwierdzą.

Jak Kasia sobie poradzi?
Jak ułoży się jej życie? 

Książka Niechciana Barbary Kosmowskiej to bardzo ciekawa i wciągająca lektura. Porusza problem ciąży w młodym wieku. Autorka ukazuje prawdziwe odczucia dziewczyn, które właśnie mają taki problem.  Dla bohaterki jest to bardzo trudny okres, gdyż nie jest gotowa na dziecko i nikomu nie może powiedzieć o swojej sytuacji. Musi podjąć nie tylko decyzję dobrą dla siebie, ale i dla jej nienarodzonego dziecka. 

Niechciana pokazuje, że niestety są takie zmartwienia, z którym młode dziewczyny muszą się często zmierzyć same, gdyż nie mogą liczyć na pomoc ze strony rodziców. Odczucia młodych matek są bardzo dobrze ukazane na początku każdego rozdziału, gdzie autorka zamieściła fragmenty wypowiedzi młodych dziewczyn na forum dla „matek gimbusów”. 

Książka, mimo iż traktuje o poważnym problemie, jest lekka i bardzo dobrze się ją czyta - więc szczerze polecam. 

Grazia, 16 lat

Za ciekawą książkę dziękuję Wydawnictwu Literatura. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz