tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 19 czerwca 2013

"Anna German o sobie" - Mariola Pryzwan - recenzja

Anna German o sobie - Mariola Pryzwan
Mariola Pryzwan jest polonistką, publicystką oraz biografistką. Z zawodu jest bibliotekarką i pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Warszawie. Jest autorką wielu biografii literackich m.in. Anny Jantar, Anny German oraz Zbigniewa Cybulskiego. Od wielu lat fanka Anny German.

Tym razem, chciałabym zaprezentowaćć Wam biografię Anny German. Przez wiele lat zapomnianej polskiej artystki. Dopiero w tym roku, wiele osób, w tym i również ja, dowiedziało się o niej. Wszystko za sprawą serialu emitowanego przez TVP1 w piątkowe wieczory, dzięki któremu jej rodacy, przypomnieli, albo na nowo poznali historię Anny German.


25 sierpnia 2012 roku minęła 30 rocznica śmierci Anny German - naszej wielkiej piosenkarki. Aby uczcić pamięć wydano książkę oraz wyemitowano serial. Myślę, że dla wielu osób, głównie starszego pokolenia, którzy słuchali twórczości artystki jest to swego rodzaju wielka pamiątka.
Aby jeszcze lepiej poznać tę artystkę wielkiego formatu, od razu sięgnęłam po tę pozycję.

Dzięki książce możemy się dowiedzieć o wielu faktach z życia Anny German. Artystka urodziła się 14 lutego 1936 roku w Uzbekistanie, była z wykształcenia geologiem. Zadebiutowała w 1960 r. we wrocławskim Kalamburze. W 1963 roku wzięła udział w III Międzynarodowym festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła II nagrodę w dniu polskim za utwór „Tak mi z tym źle”. Zdobyła wiele nagród, a jej najbardziej znaną piosenką jest „ Tańczące Eurydyki”. Potrafiła śpiewać w siedmiu językach.

Lektura okazała się wielkim zbiorem fotografii, szczerze mówiąc z małą ilością tekstu. Książka przedstawia historię Anny German przez listy, zapiski z pamiętników, wywiady, cytaty zawarte w gazetach. Możemy również zobaczyć wiele zdjęć, plakatów koncertowych, okładek płyt, wycinków z gazet oraz kartek pocztowych. Uważam, że autorka wybrała bardzo trafną drogę, by w taki sposób opisać Annę German, przez to możemy przeczytać wiele informacji publikowanych o niej w tamtym stuleciu, zamiast szperać w starych gazetach. Myślę, że powinno być więcej tego typu książek.


Tę biografię chciałabym polecić dorosłym, jak i również młodzieży, bo dzięki niej poznają historię życia wielkiej polskiej artystki.

Klaudii, 14 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MG.

2 komentarze:

  1. Szczerze polecam tę książkę wszystkim miłośnikom nietuzinkowych talentów i wspaniałych osobowości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniała postać! Osoba Anny German powinna być inspiracją dla każdego :) Zachęcam do komentowania ksiązki na http://sto65cm.blog.pl/ - znajduje sie tam moja recenzja, ale chętnie usłyszę też Wasze opinie!

    OdpowiedzUsuń