tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 3 lipca 2013

"Pchli Pałac" - Elif Şafak - recenzja

,,Pchli Pałac’’ to czwarta powieść tureckiej pisarki Elif Şafak.

Pchli pałac - Elif ŞafakMieszczący się w Stambule Pałac Cukiereczek jest niezwykłą kamienicą, wybudowaną na ruinach dwóch cmentarzy przez Pawła Pawłowicza Antipowa dla umierającej żony. Stał się on sceną dla codziennego życia niecodziennych osobistości. 

Mamy tutaj między innymi dwóch fryzjerów bliźniaków, pedantkę wyrzucającą przez okna rzeczy, które wydają jej się nieczyste oraz staruszka budującego razem z wnukami namioty z poduszek na środku salonu. Nie sposób także nie wspomnieć o pladze robactwa nawiedzającego to miejsce i o zapachu śmieci roznoszącym się w okolicy mimo usilnych prób pozbycia się go.

W codziennej rzeczywistości pełnej chłopców, którzy nie chcą chodzić do szkoły, dziewczynek odkrywających w swoich włosach wszy oraz młodych ludzi z nienaturalną obsesją na temat śmierci, na jaw wychodzą małe i wielkie sekrety. Wszystko przyspiesza jeszcze fakt pojawienia się nagle napisu na ścianie: ,,POD TYM MURKIEM ZNAJDUJE SIĘ GRÓB ŚWIĘTEGO. NIE WYRZUCAĆ ŚMIECI!’’. Nagle okazuje się, że rzeczy nie są takie, jakimi być się wydają, a rozwiązania wszystkich spraw pojawiają się w zupełnie niespodziewany sposób.


,,Pchli Pałac’’ to książka prawdziwie niezwykła. Wciągająca już od pierwszych stron, napisana z humorem i lekkością, jest doskonałą lekturą na każdy dzień. Kolorowe postaci i ich losy od razu wzbudzają sympatię, głównie z tego względu, że nie są typowe. Całość czyta się z przyjemnością. Pozycja zdecydowanie godna uwagi.

Dori, 17 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz