tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 8 sierpnia 2013

„Zapach gorzkich pomarańczy” - Kate Lord Brown - recenzja

W 2013 roku nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się pierwsza powieść Kate Lord Brown, pt. „Zapach gorzkich pomarańczy”.

Zapach gorzkich pomarańczy - Kate Lord BrownAkcja utworu rozgrywa się w Hiszpanii, przeplatają się w niej wydarzenia z czasów wojny domowej w 1936 roku, jak również czasy współczesne obejmujące początek XXI wieku. Główną bohaterką książki jest Emma – młoda kobieta, której niedawno zmarła ukochana matka Liberty i odszedł od niej mężczyzna Joe. 

Traumatyczne przeżycia odbiły się na psychice kobiety, która pragnie samotności i dlatego postanawia przeprowadzić się do domu w Hiszpanii. Dramatyzmu wydarzeniom dodaje fakt, że kobieta oczekuje dziecka i jest współwłaścicielką dużej firmy produkującej perfumy.W starym domu, odziedziczonym po matce, który remontuje, natyka się na ślady przeszłości, zdjęcia, przedmioty, tajemnice, które pragnie rozwikłać. Przede wszystkim nurtuje ją pytanie, dlaczego matka, tuż przed śmiercią, zdecydowała się na zakup starego domu w Walencji.

Autorka bardzo sugestywnie i realistycznie opisała czasy wojny domowej w Hiszpanii. Na tle historycznych wydarzeń rozgrywają się tragiczne wydarzenia, oprócz wielkiej, ale nieszczęśliwej miłości Rosy i Jorge, jest dużo śmierci, przemocy i zdrady. Ale są też piękne opisy przyrody i wydarzeń. Przewija się wiele osób – Macu, Charles, Freya, Gerda, Robert Capa, Hugo, Vicente – niektóre z tych postaci pojawiają się w czasach współczesnych Emmie.

Emma pragnie w Hiszpanii samodzielnie założyć firmę produkującą perfumy, bo dla niej :„...Perfumy to... To miłość, klucz do naszej przeszłości... Perfumy sprawiają, że czujemy się żywi... Każdy zapach jest połączony ze wspomnieniem ...”. Pomaga jej w tym przystojny Luca, który z czasem będzie nie tylko partnerem biznesowym, ale kimś znacznie ważniejszym dla Emmy.

Czy kobiecie uda się rozwikłać tajemnice przeszłości?
Co ukrywa przed ukochaną wnuczką Freya?
Jak potoczą się dalsze losy Emmy?

Serdecznie zachęcam do przeczytania tej pasjonującej lektury wszystkich czytelników, którzy pragną odkryć nieodparty urok Walencji, poznać losy bohaterów, a przede wszystkim delektować się dobrą książką. Wszystko to zapewni wam Kate Lord Brown w utworze, pt. „Zapach gorzkich pomarańczy”. Niecierpliwie czekam na kolejne dzieła tej autorki i mam nadzieję, że się nie zawiodę!


Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

2 komentarze:

  1. Książka może być bardzo ciekawa i wzbudzać wiele emocji ; )
    Poza tym można się wiele dowidzieć o wojnie domowej w Hiszpanii.
    W wolnych chwilach serdecznie zapraszam do mnie ; >

    thedoorsofimagination.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń