tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

„Odzyskane życie” - Colombe Schneck - recenzja

„Odzyskane życie” to książka francuskiej autorki Colombe Schneck. 

Odzyskane życie - Colombe SchneckBohaterka chce się jak najwięcej dowiedzieć o losie pięcioletniej dziewczynki Salomei Bernstein. Jest to kuzynka matki autorki, która zginęła w 1943 roku. Kobieta stara się poznać losy małej Salomei, po której pozostała jedynie stara fotografia i imię. Bohaterka stara się dowiedzieć jak najwięcej o dziewczynce oraz o okolicznościach w jakich przyszło jej żyć i zginąć. Zdaje sobie sprawę, że rozmowa z bliskimi na temat wojny oraz gett, w którym przyszło im mieszkać (autorka pochodzi z rodziny żydowskiej) będzie trudna, jednak decyduje się na nią.

Co spotkało małą Salomeę?
Jak wyglądało życie w getcie w Kownie?
Co się tam naprawdę wydarzyło?

„Odzyskane życie” to poruszająca historia o miłości, woli życia oraz nadziei, która nie zgasła nawet w tak ciężkich czasach wojny. Autorka dokładnie opisuje swoją rodzinę, więc czytelnik ma okazję dobrze ją poznać. Colombe Schneck przedstawia wydarzenie ściśle związane z jej najbliższymi. Skupia się na łączących ich relacjach, więzach, jak również decyzjach i ich konsekwencjach. Pokazuje dylematy, przed którymi musiały stawać matki, i nie tylko, oraz silne więzi łączące dziecko z rodzicem.

Mnie książka urzekła już od pierwszej strony. Autorka nie opisuje utrwalonych już faktów. Dla niej ważniejsze jest odkrycie rodzinnej tajemnicy. Dodatkowo Colombe Schneck pisze prostym i zrozumiałym językiem, dzięki czemu książkę czyta się szybko i przyjemnie. Utwór został wzbogacony w fotografie małej Salomei.

Serdecznie polecam tę lekturę wszystkim, którzy są ciekawi co stało się z małą Salomeą, jak również tym, których ciekawi historii Żydów pokazanej z trochę innej perspektywy.


Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz