tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 24 września 2013

"Africanus: Syn konsula" - Santiago Posteguillo - recenzja

Africanus. Syn konsula - Santiago PosteguilloW latach 218-201 p.n.e. Rzym toczył walkę z wojskami Kartaginy nazywaną II wojną punicką. Kartagińską armię prowadził słynny wódz Hannibal. Te wydarzenia historyczne stają się tłem powieści ,,Africanus: Syn konsula’’, napisanej przez Santiago Posteguillo, hiszpańskiego twórcy znanego z poruszania tematyki starożytnego Rzymu.

Pewnego dnia senator Publiusz Korneliusz Scypion wreszcie doczekał się narodzin swojego pierworodnego syna, którego nazywa swoim imieniem. Od tej pory chłopiec uczy się strategii i walki z bronią, jak przystało na porządnego Rzymianina. Nikt nie wie, że w tym samym czasie Hannibal, syn Hazdrubala szkoli się w dokładnie takim samym zakresie, by po śmierci ojca objąć dowództwo nad kartagińskimi wojskami.

Mija siedemnaście lat i Rzym staje w obliczu wojny wypowiedzianej przez Hannibala. W świecie niestałych politycznych układów nie ma już miejsca na półśrodki, następuje czas rekrutacji do armii i układania strategii. Publiusz Scypion ojciec i Publiusz Scypion syn udają się na wojnę, by powstrzymać ofensywę Hannibala. Nikt jednak nie spodziewa się, że będzie to o wiele trudniejsze niż wszystkim się zdawało. Rzymskie oddziały zaczynają powoli przegrywać i wydaje się, że w całym kraju nie ma nikogo, kto byłby w stanie przeciwstawić się atakującym Kartagińczykom i prześcignąć sprytem błyskotliwego Hannibala. Ale czy na pewno?

Szczegółowo przedstawione wydarzenia, barwne postaci i dokładnie opisany przebieg potyczek zbrojnych to tylko niektóre z rzeczy przedstawionych w książce. Przede wszystkim w oczy rzuca się obszerna wiedza autora na tematy, o których pisze: wszelkie bitwy czy występujące w powieści postaci zostają opisane zgodnie z prawdą historyczną. Oczywiście, jak to w każdej książce, znajdą się tu elementy ubarwiania, ale nie odnoszą się one do najważniejszych faktów. Ciekawym zabiegiem wykorzystanym przez autora jest pokazanie punktów widzenia obu stron konfliktu, przez co czytelnik zyskuje szerszą perspektywę na całość. Nie można także zapominać o przeplataniu się wątków wielu postaci, które wpływa na zwiększenie realizmu świata przedstawionego. Poznajemy losy nie tylko Publiusza Scypiona syna, młodego chłopaka przeżywającego swoją pierwszą miłość i służącego jednocześnie w wojsku, ale także Tytusza Makcjusza, żołnierza, który wcześniej pracował w trupie teatralnej.

,,Africanus: Syn konsula’’ to doskonała pozycja dla wszystkich miłośników historii i strategii wojennej.


Dori, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Esprit.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz