tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 9 września 2013

"Partials. Częściowcy" - Dan Wells - recenzja

Moda na dysutopijne książki zdaje się nie mieć końca (co dla nas, fanów jest akurat dobrą nowiną). Do rosnącej grupy tych powieści, skierowanych głównie do młodzieży, dołączyło również dzieło Dana Wells'a. Jakie wrażenie zrobiła książka na mnie?

Partials. Częściowcy - Dan WellsCzęściowcy zostali stworzeni przez ludzi. Cel ich istnienia jest jeden: wygrać wojnę izolacyjną z Chinami. Wykreowani na nasze podobieństwo idealni żołnierze są tak naprawdę maszynami do zabijania. 
Które w końcu się zbuntowały.

Nadszedł czas apokalipsy. Została nas garstka. Wirus RM zabił 99.9% ludzkości. Od jedenastu lat żadne nowo narodzone dziecko nie przeżywa więcej niż dwa dni. Naukowcy są bezradni, a świat w zawrotnym tempie chyli się ku ostatecznemu upadkowi.

Ci, którzy są odporni na działanie wirusa schronili się na Long Island w Nowym Jorku. Jednak ludzkość nie może przetrwać bez dzieci. Okrutne prawo nakazujące kobietom zachodzić w ciąże nie przynosi skutków ("Nieważna miłość i wolność, nieważny wybór, po prostu zachodź w ciążę i ratuj ten cholerny świat."). Wtedy na scenę wkracza Kira Walker - szesnastoletnia dziewczyna, która zajmuje się badaniem wirusa RM i pracą w szpitalu. Młoda lekarka na co dzień ogląda śmierć noworodków. Nie może pogodzić się z ich losem. Kiedy jej najlepsza przyjaciółka okazuje się być w ciąży, Kira postanawia zrobić wszystko, co w jej mocy, by odnaleźć lek.

"Nie musisz być skazana na swój los, ograniczona nim. To ty możesz dokonać wyboru i nie pozwól, by ktokolwiek ci to prawo odebrał" 

Dziewczyna nie cofnie się przed niczym.

Dokąd zaprowadzi ją brawura?
Czy uda się jej ocalić nienarodzone dziecko przyjaciółki?
I co jest w stanie poświęcić Kira, by odnaleźć lek?

„Jestem silniejsza, niż próby, którym mnie poddają.”

Jedna z najlepiej napisanych młodzieżówek ostatnich lat. Zachwyca nie tylko stylem pisarza, ale przede wszystkim misternie zbudowaną fabułą. Dopracowana w każdym szczególe, zwłaszcza jeśli chodzi o złożoność osobowości postaci. Chociaż akcja książki rozwija się stopniowo, po dość przeciętnym początku, w następnych rozdziałach toczy się w zawrotnym tempie i nie pozwala na oddech. To książka, której nie da się odłożyć na bok - trzeba ją po prostu przeczytać jednym tchem.

Dan Wells stworzył niepowtarzalną mieszankę powieści młodzieżowej, fantasy i akcji, wplatając do niej wątki psychologiczne i medyczne. Dzięki temu połączeniu "Partials. Częściowcy" nie jest książką płytką, obok której można przejść obojętnie. Za pomocą głównej bohaterki autor dociera do czytelników, którzy zaczynają się zastanawiać: a co jeśli? Co jeśli kiedyś jedna z takich wizja zagłady, końca ludzkości czy wirusa okaże się rzeczywistością? Powieść przemawia do wyobraźni, zagnieżdża się w pamięci i uzależnia.

Nie pozostaje nic innego jak czekać na następną część!Pauline Veronique, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Jaguar.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz