tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 16 października 2013

„Księżniczka na ziarnku kawy” - Anna Dudek - recenzja

Jeżeli czytelnik lubi, albo ma ochotę poznać, książkę trochę metafizyczną, pełną przeżyć wewnętrznych bohaterów, czasami zagadkową, a przede wszystkim nietuzinkową, to serdecznie polecam utwór Anny Dudek, pt. „Księżniczka na ziarnku kawy”. 

Księgarnia Warszawska Firma Wydawnicza sprzedam książkę mam do sprzedania 'Księżniczka na ziarnku kawy'Bohaterkami utworu są dwie kobiety, babka – Alfreda, pieszczotliwie przez przyjaciół zwana Fredzią oraz wnuczka – Wanda. Kobiety żyły w różnych czasach, ale obydwie były nieszczęśliwe w życiu, a swoje problemy topiły w alkoholu. Na alkoholizm Fredzi miało wpływ samobójstwo ukochanego męża Jana. Życie ułożyło jej historię niczym z dramatu Szekspira. Ukochana żona Jana  - Fredzia jest ciężko chora, lekarze nie dają jej praktycznie szans na przeżycie. Mąż nie może pogodzić się ze stratą partnerki. Na strychu wiesza się,  żona pokonuje chorobę i zdrowieje. Całe życie szarpią Fredzią  wyrzuty sumienia, że przeżyła. Nie potrafi, a później i nie chce zajmować się córką Elizą, która zadomawia się u jej szwagierki. Natomiast Wanda, wnuczka Alfredy nie przeżywa tak dramatycznych historii jak babka, ale jest podobnie jak ona wrażliwa na otaczającą ją rzeczywistość. Są nie tylko podobne fizycznie do siebie, ale tak samo zagubione w życiu. Wandę otaczają ludzie, którzy nie dają jej miłości i poczucia bezpieczeństwa … matka, Greg.

Skąd taki zaskakujący tytuł książki? Tak jak bajkową księżniczkę uwierało ziarno grochu, tak Alfredę i Wandę uwierało życie, problemy, czyli uwspółcześnione ziarno kawy.

Czy uda się wyrwać kobietom z zaklętego kręgu pijaństwa?
Jaką rolę odgrywają w książce anioły?

Muszę przyznać, że książka Anny Dudek zrobiła na mnie duże wrażenie. To utwór, który zmusza do refleksji i przemyśleń. Mnie nasuwa się takie spostrzeżenie, że jedno nieopatrznie wypowiedziane zdanie może mieć wpływ na życie wielu osób.

Serdecznie polecam!

Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz