tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 16 października 2013

"Schizma" - Jesús Bastante-Liébana – recenzja

Zanim zapoznałam się z treścią książki ”Schizma” zaintrygowała mnie okładka, która swoją kolorystyką i przepychem pozwala wczuć się w klimat utworu. Od razu rzuca się też w oczy tytuł książki napisany dużymi, złotymi literami.

Autorem powieści jest hiszpański dziennikarz Jesús Bastante-Liébana, w dorobku którego znajduje się wiele książek poświęconych tematyce historycznej i religijnej. Pisał utwory poświęcone życiu i działalności znanych osobowości duchownych oddanych Kościołowi.

Schizma - Jesús Bastante LiébanaAkcja książki toczy się w pierwszej połowie XVI wieku, kiedy w Kościele panuje kryzys. W ówczesnym Rzymie toczą się spory o władzę, panuje chaos, sprzedaż odpustów, intrygi, utrata wiary w instytucję Kościoła. Nawet najwyżej postawieni dostojnicy dbają tylko o własne dobro i pozycje, nie licząc się z wiernymi. Duchowni przestają przestrzegać zasad, celibatu, brakuje dyscypliny. Szerzy się symonia i nepotyzm. 

W tym okresie na arenę wkracza Marcin Luter, mnich Augustianin, który postanawia wprowadzić zmiany w Kościele, gdyż dostrzega ogólną degenerację i upadek zasad moralnych. Jednak w świecie intryg i konfliktów nie jest to łatwe, ponieważ w tak zdemoralizowanym otoczeniu, każdy dba tylko o siebie i swoją fortunę. Rządzący targani żądzami i ambicjami nie są w stanie oddzielić własnych interesów od spraw kraju i poddanych. Po latach bezskutecznych zmagań z nieprawościami, Luter wycofuje się ze sceny politycznej zrzuca habit i rozpoczyna życie świeckie. 

Kościół rozpada się na trzy odłamy, gdyż następcy Leona X zamiast próbować wprowadzić pokój w dalszym ciągu zaniedbywali sytuację panującą w Kościele. Ponad 500 lat od tamtych zdarzeń Kościół nadal tkwi w rozdarciu i prawdopodobnie nigdy nie uda się go scalić.

Książka Bastante-Liébana napisana jest stosunkowo prostym językiem, w sposób jasny i klarowny. Jednak czytając tę książkę nie do końca wiadomo, czy Autor chciał opisywać suche fakty i wydarzenia, czy też nadać koloryt i głębię postaciom oraz akcji. Już po kilku scenach łatwo można określić plany i oczekiwania głównych bohaterów, chociaż trudno jest wczuć się w te postaci, gdyż na pierwszy plan wysuwają się ich idee i zamierzenia, a nie życie wewnętrzne i uczucia. W książce przeplatają się fakty historyczne i fikcja literacka. Książka opisuje niezwykle ciekawy okres w dziejach historii Kościoła oraz Europy, nie porywa jednak do tego stopnia, aby nie móc się od niej oderwać. 
 
Pomimo tego uważam, że powieść Jesúsa Bastante-Liébana jest bardzo wartościowa i godna polecenia każdemu, kto chce pogłębić informacje na temat historii Europy. Autor trafnie ukazał świat intryg, spisków i oddał złożoność tamtych czasów. Plusem jest umieszczenie na końcu książki spisu dat, co ułatwia zrozumienie tego, co się dzieje na przestrzeni lat. Dla ludzi, szukających odpowiedzi na tematy dotyczące wiary może być pomocna w odnalezieniu odpowiedzi na wiele pytań. Nawet jeśli powieść nie wciąga czytelnika bez reszty, to dostarcza informacji o interesujących faktach, a także rozrywki.
                                                                                                                          NiecnyOm, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Esprit.

2 komentarze:

  1. Fajna recenzja :) Na pewno przeczytam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za komentarz :)

    OdpowiedzUsuń