tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 3 października 2013

"Sprawa tchórzliwego dezertera" - Caroline Lawrence - recenzja

Sprawa tchórzliwego dezertera. Tajemnice Dzikiego Zachodu - Caroline Lawrence
,,Nazywam się P.K Pinkerton i pracuję jako prywatny detektyw na Terytorium Nevady w okolicach Virginia City. W tej chwili siedzę w więzieniu pod zarzutem morderstwa.”


Tymi słowami zaczyna się druga część przygód P.K Pinkertona. Autorką jest Caroline Lawrence, amerykańska pisarka znana z bestsellerowej serii pt.,, Tajemnice Roman”.

P.K Pinkerton jest dwunastoletnim(!) detektywem, który stracił zarówno swoich prawdziwych rodziców, jak i przybranych. Mimo tych wydarzeń doskonale radzi sobie sam: zakłada agencję detektywistyczną, zamieszcza reklamy chcąc znaleźć nowych klientów z ciekawymi sprawami. Lecz nie wszyscy biorą go na poważnie, mając na  względzie jego bardzo młody wiek.

Jednak gdy Pinkerton dostaje tajemniczą przesyłkę z kamiennym dzieckiem, zaczyna się obawiać dwóch desperado, którzy nawiasem mówiąc, zabili mu przybranych rodziców. Nie wie jeszcze, że już niedługo nie to będzie jego największym zmartwieniem. Przed nim zupełnie inna sprawa, która zaprowadzi go do więzienia. 


Jest to sprawa poważna, gdyż dotyczy morderstwa. Dokładniej zabójstwa Upadłego Anioła-Sally Sampson. Całe zajście widzi czarnoskóra dziewczynka o imieniu Martha. Jest przerażona, gdyż morderca ściga teraz i ją, aby nikomu nie zdradziła jego prawdziwej tożsamości. Nie ma pojęcia, iż dziewczynka zna tylko parę szczegółów dotyczących wyglądu. Martha udaje się do Pinkertona. Podaje mu tylko powierzchowny rysopis mordercy, po czym przerażona ucieka. Teraz P.K ma za zadanie odnaleźć wysokiego, chudego i jasnowłosego mężczyznę z kozią  bródką. Problem polega na tym, że do tego opisu pasuje kilku mężczyzn z miasta!

Czy Pinkertonowi uda się ustalić tożsamość mordercy?
Czy uda mu się ocalić dziewczynkę przed jej prześladowcą?
I czy w końcu przestanie obawiać się dwóch desperado?

Odpowiedzi na te pytania są w książce, przeczytajcie sami.

Osobiście uważam, iż książka jest bardzo dobra, pisana lekką ręką. Bazuje na wydarzeniach i postaciach historycznych, co wzmacnia poczucie przeniesienia się do tego konkretnego miejsca i czasu. Nie czytałam pierwszej części tego cyklu, wiec chwilami brakowało mi dokładniejszego opisu- chociażby śmierci jego przybranych rodziców czy postaci desperado.  Byłam również bardzo zaskoczona, gdy przeczytałam, że P.K Pinkerton ma tylko dwanaście lat! Zdziwiło mnie to między innymi dlatego, iż już stracił rodziców, już nosi ze sobą rewolwer i już postrzelono go w lewą rękę pistoletem kaliber 22. Myślę, że jego młody wiek był dla mnie największa niespodzianką.

Jednak mimo tego, książkę przeczytałam jednym tchem, jednocześnie zastanawiając się nad owianą tajemnicą tożsamością mordercy. Serdecznie polecam ,,Sprawę tchórzliwego dezertera’’, jednocześnie dając radę, by wcześniej sięgnąć po pierwszą część cyklu ,,Sprawę trzech desperado’’. Po prostu, aby lepiej się czytało.

Katia,13 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Egmont.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz