tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 6 listopada 2013

„Zwyczaje, tradycje, obrzędy" - Urszula Janicka - Krzywda - recenzja

Ostatnio miałam ogromną przyjemność zapoznać się z książką autorstwa Urszuli Janickiej-Krzywdy, pt. „Zwyczaje, tradycje, obrzędy”. Autorka jest doktorem nauk humanistycznych, etnografem i dziennikarką.

Zwyczaje, tradycje, obrzędy - Janicka-Krzywda UrszulaUtwór mówi o polskiej kulturze ludowej, w większości zdominowanej przez chrześcijaństwo. Opowiada o staropolskich zwyczajach i obrzędach, które w części już zanikły, ale również tłumaczy pochodzenie tradycji praktykowanych do dziś.

Ilu mędrców przybyło z darami do Dzieciątka Jezus?
Dlaczego w Krakowie nie ma kościoła pod wezwaniem św. Agaty?
Jak obwieszczano rozpoczęcie Wielkiego Postu?
Ile dni może trwać wesele?

Na te oraz wiele innych pytań można uzyskać odpowiedź w książce, pt. „Zwyczaje, tradycje, obrzędy”. Dzieło Urszuli Janickiej-Krzywdy bardzo mi się podobało. Prosty i przystępny styl pisanie autorki sprawił, że utwór czytało się szybko i z ogromną przyjemnością. Pisarka przedstawiła staropolskie zwyczaje w sposób niezwykle ciekawy oraz zachęcający do dalszego wgłębienia się w dawne tradycje.

Dla mnie najlepsze w książkach o takiej tematyce jest to, że nie ważne ile by się ich przeczytało zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego i zaskakującego. Utwór stanowi pewnego rodzaju kompendium polskiej kultury ludowej.

„Zwyczaje, tradycje, obrzędy” polecam wszystkim, którzy interesują się staropolskim obrządkami i chcieliby się dowiedzieć jak najwięcej na ten temat.


Serdecznie polecam


Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz