tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 5 listopada 2013

"Człowiek nietoperz" - Jo Nesbo - recenzja

Jo Nesbo to norweski autor doskonałych powieści kryminalnych. Twórca m.in. przeniesionych na ekran kinowy „Łowców głów .” Międzynarodową sławę zdobył także jako autor serii 9 książek z komisarzem Harrym Hole jako głównym bohaterem. Prezentowana powieść jest pierwszą, rozpoczynającą tę serię. 

Człowiek nietoperz - Jo Nesbø
Poznajemy w niej policjanta z Oslo, o nietypowym dla Norwegii imieniu Harry. Jest on bardzo wysokim blondynem, około 40 lat, bardzo inteligentnym, miłośnikiem dobrej muzyki i klasyki filmowej, całkowicie pochłoniętym swoją pracą. Posiada duże doświadczenie i  umiejętności , przeszedł nawet  szkolenie w FBI. Niestety, boryka się jednocześnie z problemem alkoholowym, który działa na niego destrukcyjnie. 

Tutaj poznajemy go w nietypowej scenerii, gdyż akcja toczy się w Sydney w Australii. Harry przyjechał, ponieważ zamordowana została młoda Norweżka i miejscowa policja ma nadzieję, że jej rodak rzuci nowe światło w celu wyjaśnienia motywu tej zbrodni. Do pomocy Harry'emu zostaje przydzielony zdolny detektyw Andrew Kensington, z pochodzenia w połowie Aborygen. 

Posiada on ciekawą przeszłość, był mistrzem boksu, niegdyś cieszącym się dużą popularnością. Obaj detektywi prowadzą śledztwo, tymczasem pojawiają się nowe ofiary, mnożą się tropy, sprawa komplikuje się coraz bardziej. Harry dochodzi do wniosku, że ma do czynienia z psychopatycznym seryjnym mordercą. Akcja jest bardzo dynamiczna i obfituje w zaskakujące zwroty. Norweg poznaje też interesującą kobietę imieniem Birgitta i nawiązuje z nią romans. Tymczasem morderca prowadzi z detektywem swoistą chorą grę. Na jego celowniku pojawia się dziewczyna norweskiego policjanta … Tożsamość mordercy będzie dla czytelnika totalną niespodzianką. Lektura powieści zaś prawdziwą przyjemnością dla miłośników thrillerów i kryminałów. 

„Człowiek Nietoperz” został doceniony w Norwegii i w 1998 roku autor otrzymał nagrodę Szklanego Klucza za najlepszą norweską powieść kryminalną roku. Jednego można być pewnym, na pewno sięgniecie po następne książki Jo Nesbo, zwłaszcza te  z Harrym Hole.


Kevin, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego, a do recenzji przekazała nam ją Księgarnia Matras.

1 komentarz:

  1. Podobno najsłabsza książka Nesbo, ale sam zamierzam poznawać jego twórczość od początku, właśnie od niej :-)

    OdpowiedzUsuń