tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 6 grudnia 2013

"Drogie życie" - Alice Munro - recenzja

Alice Munro pochodzi z Kanady, jest jedną z najbardziej uznanych pisarek naszych czasów. Otrzymała wiele nagród w tym trzykrotnie GOVERNOR GENERAL'S AWARD, najważniejszą kanadyjską nagrodę literacką, oraz w 2013 roku nagrodę NOBLA. Specjalizuje się w pisaniu krótkich form prozatorskich takich jak opowiadania czy nowele. Napisała między innymi „Taniec szczęśliwych cieni”, „Przyjaciółka z młodości”, „Drogie życie” oraz „Zbyt wiele szczęścia”.

Drogie życie - Alice Munro„Drogie życie” to zbiór opowiadań o tematyce życiowej. Są to przede wszystkim historie związków, przepełnione namiętnością, ale także sekretami dzielącymi bliskich sobie ludzi. Opowiadania są zarazem bardzo osobistymi wspomnieniami autorki, która przywołuje swój dawny dom, dzieciństwo, rodzinę i życie jakie wiodła w młodym wieku. Dzieło zawiera piętnaście ciekawych historii takich jak „Dotrzeć do Japonii”, „Żwir” czy „Duma”.

„Drogie życie” to ostatnie z opowiadań w zbiorze. Przedstawia wspomnienia autorki z młodych lat, świadczy o tym narrator pierwszoosobowy i emocjonalne przedstawienie sytuacji. Autorka opisuje w nim swoje życie „na końcu długiej drogi”, którą to chodziła najpierw do szkoły podstawowej, a później średniej. Pochodziła z mało zamożnej rodziny, jednak jako jedna z niewielu młodych osób w tamtych czasach ukończyła szkołę średnią. Jak tylko mogła pomagała w domu. Jej matka bardzo ciężko chorowała, przez to kobiety spędzały ze sobą dużo czasu. Matka opowiadała córce przeróżne historie ze swojego życia, wśród nich była jedna dotycząca pani Netterfield, dziwnej staruchy z sąsiedztwa.

Czym wyróżniła się pani Netterfield?
Czy bohaterka pozna kiedyś jej prawdziwe oblicze?

Chcesz wiedzieć?
Koniecznie przeczytaj!

Alice Munro jest z pewnością dobrą pisarką, a jej książkę czyta się bardzo przyjemnie. Lektura nie narzuca tempa akcji, wszystko dzieje się spokojnie, często z użyciem retrospekcji. Lekki styl pisania sprawia, że ten zbiór opowiadań staje się idealną lekturą na długie jesienne wieczory. „Drogie życie” serdecznie polecam tym, którzy nie lubią długich i nudnych historii. Jest to też świetna książka dla miłośników opowiadań.

Serdecznie polecam!


Mika, 19 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz