tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 11 grudnia 2013

"Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta" - David Mitchell - recenzja

Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta - David MitchellWłaśnie przeczytałam kolejną książkę autora "Atlasu Chmur". O czym ona opowiada...? 

Przenieśmy się kilka wieków wstecz do Japonii. Przenieśmy się na małą wyspę Dejimę. Miejsce handlu Holendrów z Japończykami. Właśnie do portu przybija statek z Holendrami, wśród nich z młodym kancelistą, wspaniałym tłumaczem Jacobem de Zoetem. Europejczycy postanawiają pozostać na wyspie przez dłuższy czas. 

Młody Jacob, pozostawiając Domburg, swego kochanego ojca, oraz młodą żonę postanawia pracować dla wysokich naczelników głównie jako tłumacz. W czasie swojego dłuższego pobytu, zyskuje miano dobrego i pracowitego człowieka. Ludzie za nim przepadają, pomimo tego, że jest młodym, rudym Europejczykiem. 

W czasie czytania tej książki, odnosi się wrażenie, że Jacob nie wyjechał do Kraju Wschodzącego Słońca, aby się wzbogacić, lecz aby poznać ten "inny świat". Dodatkowo poznajemy młodą Orito Aibagawę. Piękną i pracowitą kobietę, która chce zostać położną i dobrą lekarką (warto tu wspomnieć, że w Japonii rzadko kiedy widziano kobiety, które wykonywały takie prace). Jacob, który postanawia pomagać staremu lekarzowi a zarazem wykładowcy Orito-san, Marinusowi - zakochuje się w niej. Chce się do niej zbliżyć, lecz na jego drodze pojawia się "wróg" - Ogawa Młodszy. Kolejny tłumacz, wysokiej rangi, ze znanego klanu Ogawa, który również darzy Orito głębokim uczuciem.... 
Co dalej się wydarzy..?

Czy warto przeczytać książkę?

Oczywiście. Książka jest bardzo ciekawa i intrygująca. Pomimo tego, że zawiera ponad 600 stron, myślę, że warto poświęcić swój czas na przeczytanie jej. Zdecydowanie nie jest to romans ;) Jest to książka historyczno-przygodowa skrywająca wiele tajemnic i prawd....

 Polecam :)


                                                                                                                  Ayumi Kyoko, 14 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MAG. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz