tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 2 grudnia 2013

"Zwiadowcy cz. 12 : Królewski zwiadowca" - John Flanagan - recenzja

,,Zwiadowcy księga 12 : Królewski zwiadowca"  to kolejny (i nie ostatni) tom o przygodach Willa i jego przyjaciół napisany przez Johna Flanagana.

Zwiadowcy 12. Królewski zwiadowca - John FlanaganW królestwie Araulen zachodzą nieubłagane zmiany.
Król Duncan nie może sprawować rządów, zdjęty chorobą, a regentką zostaje Cassandra. Sama jednak ma swoje własne kłopoty. Jej córka, Madelyn jest nieposłuszna, krnąbrna i nie da się jej przemówić do rozumu. Cassandra i Horace nie wiedzą już, co czynić.  

,,Od śmierci Alyss minęło półtora roku - powiedział Gilan - Czy ktoś z was widział przez ten czas jak Will się śmieje? Albo przynajmniej uśmiecha?
Pozostali ze smutkiem pokręcili głowami."

Przyjaciele ze wszystkich sił próbują pomóc Willowi. Ten jednak coraz bardziej zamyka się w sobie, ujawniając swoją mroczną stronę osobowości. Po burzliwej naradzie dochodzą do wspólnego wniosku : trzeba mu znaleźć ucznia.
I nie będzie to byle kto. Będzie to, uwaga... pierwsza zwiadowczyni w historii, córka Horace'ego i Cassandry, Maddie. Dziewczyna nie wie jednak, że nie została przysłana do ,,wujka Willa", by przez dwa tygodnie pobiegać w lesie i postrzelać z łuku a potem ładnie się uśmiechnąć do rodziców i wrócić do domu.  ,,Will ją kochał. Miał bzika na jej punkcie. Potrafiła okręcić go sobie dookoła palca. Zawsze tak było. Czemu niby teraz miałoby się to zmienić?"- to właśnie pomyślała sobie, gdy dowiedziała się o planach rodziców. Jak wielki był to błąd, zrozumie już wkrótce...

,,Zwiadowcy księga 12" została napisana zupełnie inaczej niż pozostałe części serii. Nie chodzi tu o język autora, bardziej o zmianę w bohaterach. Śmierć Alyss bardzo mną wstrząsnęła, co więc musiał czuć Will? Jego nagła ponurość na pewno zaskoczy czytelników. Przecież to on zawsze był tym radosnym, tym roześmianym... A tu taka zmiana! Mimo tego nie brakuje  ciekawych dialogów. Interesujące jest swego rodzaju nawiązanie do pierwszego tomu w którym to Will się uczy a nie jest nauczycielem.
Po prostu trzeba to przeczytać.


Ethne, 14 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Jaguar.

2 komentarze:

  1. Przeczytałem 7 część i mnie korci co będzie dalej, jeżeli to prawda ze Will zrobi się ponury szybko startuje z 8 częścią

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeczytałem 7 część i niedługo sięgnę po 8 część i wiem że na tym się nie zatrzymam

    OdpowiedzUsuń