tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 2 grudnia 2013

"Odnaleziony świat. Opowieść z tajemniczego Bombaju" - Thrity Umrigar - recenzja

Thrity Umrigar jest amerykańską pisarką i dziennikarką z indyjskimi korzeniami. W 2013 roku nakładem wydawnictwa Pascal ukazała się jej książka, pt. „Odnaleziony świat. Opowieść z tajemniczego Bombaju”.

Odnaleziony świat. Opowieść z tajemniczego Bombaju - Thrity UmrigarCztery przyjaciółki - Kavita, Lelah, Armaiti oraz Nisza kiedyś były nierozłączne, pełne zapału, chęci życia. walczyły  o nowy, lepszy świat. Jednak każda z nich poszła w inną stronę i z czasem silne więzi przyjaźni rozluźniły się. Minęło wiele lat, a jeden telefon zza oceanu sprawił, że  przyjaźń ożyła. Nagle w dorosłych kobietach obudził się dawny zapał i młodzieńcza chęć dążenia do ideałów. 

Co sprawiło, że przyjaciółki znowu zapragnęły spotkania? 
Jaką tajemnicę skrywa każda z nich?  

„Odnaleziony świat. Opowieść z tajemniczego Bombaju” to niezwykła powieść pokazująca siłę przyjaźni, wzajemną lojalność oraz poświęcenie wobec najbliższych. Autorka świetnie wykreowała postacie głównych bohaterek tak, że losy każdej z nich poznajemy stopniowo, a ich świat z każdą przeczytaną  stroną intryguje coraz bardziej. Cały utwór został napisany bardzo prostym i przystępnym językiem. 

Czytanie książki Thrity Umrigar dostarcza wielu emocji, gdyż autorka zostawia otwarte zakończenie i nie pokazuje, jak skończyła się historia jednej z kobiet. Taki zabieg sprawia, że po przeczytaniu utworu można puścić wodze fantazji i samemu dopowiedzieć resztę historii. Thrity Umrigar bardzo dokładnie opisuje  kulturę, religię czy społeczeństwo Indii. Barwny świat islamu stanowi dobre tło dla wydarzeń zarówno współczesnych, jak i tych rozgrywających się w przeszłości.

Książka zrobiła na mnie duże wrażenie i myślę, że spodoba się ona wszystkim tym, którzy lubią utwory o przyjaźni, poświęceniu i wzajemnej pomocy. Jest to na pewno pozycja, do której można wracać kilkakrotnie i za każdym razem z taką samą przyjemnością.
Tilia, 16 lat 


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Pascal,
a do recenzji otrzymaliśmy ją od Księgarni Matras.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz