tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 2 grudnia 2013

"Ziemiomorze" - Ursula K. Le Guin - recenzja

Ursula K. Le Guin to amerykańska pisarka SF i fantasy, wiele jej książek, przede wszystkim cykl Ziemiomorze, weszło do klasyki gatunku. Wielokrotnie nagradzana różnymi nagrodami.
Ziemiomorze - Ursula K. Le Guin

Między gniewnymi falami, zaklinanymi przez magów a szumem skrzydeł ogromnych smoków, młody Krogulec odkrywał swoje talenty. Rozmawiał ze zwierzętami, dorastał, stawał się mężczyzną. Kto by się spodziewał, że w takim niepozornym chłopcu może kryć się tak wielka moc, mogąca nawet ocalić ludzkie życie...


Po przyjęciu męskiego imienia - Ged i wielu miesiącach bezowocnej pracy trafia na wyspę Roke, gdzie poznaje przyjaciół i wrogów, gdzie uczy się logicznego myślenia, i tego jak korzystać ze swojej mocy. Niezwykłe zdolności Geda wyróżniają go spośród innych. Jak widać, gdzieś, może w zakurzonych starych księgach imion, pisane mu było zostać Arcymagiem i pomóc Najwyższej Kapłance uciec z labiryntu ciemności.

Czym jest bezkształtny tajemniczy cień czyhający na życie Geda?
Czy równowaga Ziemiomorza zostanie ustabilizowana?
I najważniejsze... Czy odważycie wybrać się w podróż do tej tajemniczej krainy?

Książka ma ciekawą i mądrą fabułę, postacie kontrastują albo są do siebie dopasowane tworząc niekiedy zabawne połączenia. Minusem, według mnie, są rozbudowane opisy, ciągnące się całymi stronicami i niezostawiające nic dla wyobraźni, oraz przerażająca na pierwszy rzut oka, grubość książki.

Polecam ją głównie fanom twórczości Tolkiena i osobom, które kochają literaturę fantasy. To książka dla Was, lecz niestety nie dla mnie, osoby lubiącej nieco innego typu literaturę.


Nika, 14 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. 

1 komentarz:

  1. A mnie odstrasza fakt, że pierwsza część jest lekturą w gimnazjum... ;/

    OdpowiedzUsuń