tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 16 stycznia 2014

„Aniołeczek”, „Dobranoc Aniołku” , „Aniołki zimowe” - Barbara Derlicka - recenzja

„Aniołeczek”, „Dobranoc Aniołku” i „Aniołki zimowe” to książki, których autorką jest Barbara Derlicka. Zostały one wydane w 2013 roku przez Wydawnictwo WAM.

Książki są przeznaczone dla najmłodszych dzieci, takich już dwu- lub trzyletnich, a nawet młodszych. Są krótkie, kolorowe i bardzo solidnie wydane. Dla małych rączek najlepsze są grube, tekturowe kartki o małym formacie o zaokrąglonych brzegach. Książeczki są odporne na rzucanie, a nawet wyrywanie kartek. Po prostu w pełni przystosowane dla maluchów! Posiadają kolorowe, wyraźne rysunki postaci, kwiatów i przedmiotów. Dziecko może samodzielnie oglądać książeczki lub słuchać historii czytanych prze rodziców. Autorem ilustracji jest Wojciech Kuźmiński. Obrazki dostosowane są do aktualnej treści książeczki.

Bohaterami książeczek są dzieci, które widzą, spotykają się i rozmawiają z Aniołkami. Aniołki odwiedzają maluchy w różnych, codziennych sytuacjach, np. w zimowe dni, przed zaśnięciem czy w trakcie zabawy.

Moim zdaniem wszystkie książeczki przypominają modlitwę, wyznanie dziecka („Aniołeczku, wierzę w ciebie…”). 

Utwory zostały napisane prostym językiem, charakterystycznym dla dziecięcej naiwności i prostolinijności w wierze. Dziecko widzi w Aniołku swojego przyjaciela, traktuje wysłańca Bożego jako wszechwiedzącego towarzysza. („...Wiesz co lubię i co cenię, każde moje znasz marzenie…”) Wie, że Anioł jest jego opiekunem i obrońcą („….Każdy z nas ma opiekuna, przewodnika i piastuna…”), a także towarzyszem zabaw.

Uważam, że książeczki „Aniołeczek”, „Dobranoc Aniołku” i „Aniołki zimowe” autorstwa Barbary Derlickiej to idealna pozycja dla małych dzieci. Od czegoś trzeba zacząć pokazywać maluchom bogaty świat książek. Sądzę, że są to dobre pozycje na pierwszy kontakt dzieci z literaturą.


Tilia, 16 lat

Książeczki ukazały się nakładem Wydawnictwa WAM.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz