tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 24 stycznia 2014

"Opowieści niesamowite" - Marcin Rusnak – recenzja

Opowieści niesamowite - Marcin Rusnak,,Opowieści niesamowite’’ Marcina Rusnaka, debiutującego powieścią ,,Czas ognia, czas krwi’’, to dwanaście dotychczas nieznanych szerszej publiczności opowiadań. W tym podzielonym na trzy części zbiorze – kolejno na Księgę Końca, Księgę Magii oraz Księgę Strachu – znajdziemy klimaty od post apokaliptycznych, przez składaną w hołdzie Lovecraftowi grozę, do inspirowanego baśniami fantasy.

Pierwsza historia rozpoczyna się w okolicach Wrocławia, gdzie w świecie doprowadzonym do stanu zupełnego chaosu i zniszczenia młoda dziewczyna szuka bezpiecznego schronienia. W swoim osamotnieniu znajduje promyk nadziei – działające radio, w którym słyszy głos nadający każdego wieczoru audycję na żywo o tytule ,,Kołysanki dla umarłych’’. Dziewczyna rozpoczyna więc podróż do Wrocławia, aby znaleźć posiadacza tak bliskiego jej teraz głosu i przekonać się, że nie została jednak ostatnim człowiekiem na świecie.
                
Inna opowieść toczy się w bardziej orientalnych klimatach. Młody tkacz dywanów Farid zdobywa serce księżniczki Khandan, jednak na drodze do szczęścia staje im kupiec Talumenim. W wyniku takiego obrotu spraw ojciec księżniczki oznajmia, że ten z zalotników, który jako pierwszy dostarczy mu latający dywan, otrzyma rękę jego córki. Rozpoczyna się zażarta rywalizacja, urozmaicona retrospekcją z wcześniejszych losów Farida.
                
Oprócz tego czeka nas jeszcze rozwiązanie mrożącej krew w żyłach tajemnicy w pewnym klasztorze, wycieczka do miejsca, gdzie wylądowali ,,obcy’’ oraz spotkanie z twórcą Sherlocka Holmesa, Sir Arthurem Conanem Doylem.
                
Choć opowiadania Marcina Rusnaka różnią się długością i tematyką, każde z nich trzyma dobry poziom. Różne klimaty i odniesienia do mistrzów fantastyki sprawią, że każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Miłym dodatkiem jest posłowie, w którym autor opowiada, jak wpadł na pomysł napisania poszczególnych opowiadań. Reasumując jest to pozycja ciekawa i warta przeczytania.


TUTAJ możecie przeczytać sami, udostępniony przez autora e-book.


Dori, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa  Self-publishing,
 a egzemplarz do recenzji otrzymaliśmy od autora.

1 komentarz:

  1. Nominowałam tego bloga do Liebster Blog Award ;)
    Zachęcam do odpowiedzenia na moje pytania: http://life-is-short-make-it-happy.blogspot.com/2014/01/liebster-blog-award-2014.html ;)

    OdpowiedzUsuń