tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 17 stycznia 2014

"Skazana" - Hannah Kent - recenzja

Skazana - Hannah Kent„Skazana” to pierwsza powieść współczesnej pisarki Hannah Kent. Autorka opowiada prawdziwą historie Agnes Magnúsdóttir- ostatniej kobiety, która w Islandii została skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano za współudział w brutalnym morderstwie dwóch mężczyzn, w tym Natana Ketilssona - pracodawcy kobiety. 

W 1829 roku Agnes zostaje stracona, jednak do czasu wykonania egzekucji kobieta mieszka razem z rodziną państwowego urzędnika Jóna Janssona. Na początku rodzina jest przerażona faktem, że ma mieszkać pod jednym dachem razem z morderczynią i unika jej, na ile jest to możliwe. Jedyną osobą, która stara się zrozumieć Agnes jest jej opiekun duchowy Tóti. Młody wikariusz, wbrew poleceniom swoich przełożonych, nie ogranicza się tylko do prawienia kazań skazanej lecz chce poznać jej historię i zrozumieć postępowanie morderczyni. Historię jej życia poznają także mieszkańcy domu. Z biegiem czasu, również rodzina urzędnika przekonuje się, że może zbyt pochopnie oceniła Agnes. W dniu egzekucji już nikt z nich nie jest pewny co do winy skazanej.

„Skazana” to smutna i przygnębiająca książka. Hannah Kent w sposób bardzo przejmujący i realistyczny opowiada historie Agnes Magnúsdóttir. Autorka dokładnie opisuje wszystkie odczucia morderczyni: jej strach przed śmiercią, która zbliża się wielkimi krokami, bezsilność oraz samotność, która towarzyszyła jej przez całe życie. Pisarka pokazuje również niezwykłą przemianę rodziny, u której mieszkała Agnes przed egzekucją. Udowadnia, że nie należny nikogo pochopnie oceniać, ponieważ wina niekoniecznie musi leżeć po stronie oskarżonego. Cała dramaturgia wydarzeń została dodatkowo wzmocniona przez opisy surowego krajobrazu Islandii. Taki zabieg sprawia, że powieść jest jeszcze bardziej mroczna. Wrażenie potęguje jeszcze fakt, że cała powieść została oparta na prawdziwej historii.

Serdecznie polecam tę pozycje wszystkim, którzy lubią poruszające i przejmujące książki. Autorka świetnie wczuła się w klimat XIX-wiecznej Islandii, pokazała mentalność ludzi oraz to jak łatwo i szybko potrafią oceniać innych.Gorąco polecam!!!

Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. 

1 komentarz:

  1. Bardzo dobra recenzja. Mam nadzieję przeczytać książkę.

    OdpowiedzUsuń