tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 27 lutego 2014

"Gra Endera” - Orson Scott Card - recenzja

Gra Endera - Orson Scott CardSześcioletni chłopiec. Najlepszy strateg w dziejach ludzkości. Pewnie w naszych czasach nikt nie oddałby takiej odpowiedzialności w ręce dziecka, ale w roku 2070 może się okazać inaczej. Historię właśnie takiego chłopca opisuje książka Orsona Scotta Carda pt.:”Gra Endera”. Jest to powieść science fiction z wplecionymi momentami tajemnicy, grozy i strachu.

Ender jest trzecim dzieckiem zwyczajnej amerykańskiej rodziny. Jego prawdziwe nazwisko brzmi Andrew Wiggin. W dniu, kiedy usuwają mu specjalny nadajnik, do jego domu przyjeżdża pułkownik Hyrum Graff, by zabrać go do Szkoły Bojowej. Chłopiec musi opuścić rodzinę i poddać się szkoleniu. Jako Starter nie jest lubiany, ale po pewnym czasie zyskuje przyjaciół. Wcześniej niż jego koledzy zostaje przeniesiony do armii. Później już tylko bitwy z innymi armiami i indywidualne treningi. Nauczyciele coraz wyżej podnosili poprzeczkę, która doszła na sam szczyt, kiedy Ender dostał armię składającą się z samych Starterów. Jednak poradził sobie i doskonale ich wytrenował tak, że nie przegrali ani jednej bitwy. Nauczyciele znowu zaczęli podkładać mu kłody pod nogi, ale i to nie zniechęciło młodego dowódcy armii Smoka. Po strasznym incydencie, kiedy chłopca zaatakowali inni dowódcy, zostaje on przeniesiony do Szkoły Dowodzenia, by nauczyć się panować nad armią w kosmosie. Jednak w symulacjach jest coś dziwnego. Coś, czego Ender dowie się po ostatniej bitwie w nowej szkole. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co to takiego, to nawet się nie zastanawiajcie, tylko sięgnijcie po tę książkę.

Niesamowita powieść porywająca w odległy kosmiczny świat. Pokazuje nienawiść, poświęcenie i smutek. Przedstawia ludzi jako istoty dobre, ale i zawistne oraz działające bez zastanowienia. Zachęcam do przeczytania tej książki oraz jej kolejnych części opisujących dalsze losy Endera Wiggina.


Polecam

Monia, 14 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz