tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 21 lutego 2014

"Szubienicznik" - Jacek Piekara - recenzja

"Szubienicznik" to thriller historyczny, który został napisany przez Jacka Piekarę - jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy.

Szubienicznik - Jacek PiekaraAkcja powieści dzieje się w XVII-wiecznej Polsce, a dokładnie w ziemskim majątku stolnika Hieronima Ligęzy. Na zaproszenie swojego przyjaciela przybywa tam Jacek Zaremba. Od stolnika dowiaduje się o zagadkowych listach, które ktoś wysłał do ludzi, podając się za pana Hieronima. W wyniku tego fortelu, do majątku przybywają nietypowi goście, skłonni opowiedzieć niezwyczajne historie swojego życia. 

"Szubienicznik" jest jedną z najlepszych książek, jakie ostatnio czytałam. Mimo to ma jeden minus, a mianowicie to, że do strony setnej, właściwie nic się nie dzieje. Czytając pierwsze sto stron, myślałam, że usnę! Zero jakiejkolwiek akcji. Muszę jednak przyznać, że później autor się zreflektował i tak rozwinął akcję, że aż do ostatniej strony nie mogłam się oderwać. Jestem pewna, że sięgnę po drugi tom! 

Kolejne plusy powieści? Na pewno wspaniała okładka. Czarnowłosy szlachcic o nieziemskim spojrzeniu i tajemniczy Księżyc w pełni, w miejscu jego drugiego oka... Tak, to zdecydowanie przyciąga uwagę. 

Piekara popisał się barwnym językiem, jakby wprost zaczerpniętym ze świata dawnej Rzeczypospolitej. W akcję niepostrzeżenie zostały wplecione różne fakty historyczne, które na pewno pozostaną w pamięci. A może uda się je odtworzyć na sprawdzianie? Thriller historyczny trzyma w napięciu, jest zaskakujący, a równocześnie przyjemny i łatwy w odbiorze. Czego chcieć więcej? Sięgając po "Szubienicznika" i czytając pierwsze strony, byłam pewna, że w recenzji skrytykuję tę książkę, ale oczywiście bardzo się pomyliłam.

Gorąco zachęcam do przeczytania tej powieści! Jest to dzieło z najwyższej półki, które na pewno Was zachwyci i zmusi do sięgnięcia po drugi tom.

                                                                                                                      Cavallo, lat 14  


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Fabryka Słów. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza