tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 18 marca 2014

"To, ja Malala" – Christina Lamb - recenzja

To ja, MalalaGłówną bohaterką przeczytanej przez mnie powieści jest piętnastoletnia Malala pochodząca z Pakistanu. Dorastanie w pakistańskiej rzeczywistości nie jest łatwe, nie było łatwe również dla naszej bohaterki. Jak wiemy, choćby z lekcji historii, Pakistan to kraj, w którym kobiety nie mają praw, ich edukacja jest na bardzo niskim poziomie, zazwyczaj są poniżane i strasznie traktowane przez mężczyzn. 

Malala na szczęście była jedną z niewielu dziewczyn, która mogła swobodnie się uczyć. W Pakistanie narodziny syna świętuje się bardzo hucznie, rodzina jest dumna, lecz gdy rodzi się córka najczęściej nie jest to tak celebrowane i z góry wiadomo, że będzie ona pełnić tylko funkcje żony-matki i nic innego nie powinno ją obchodzić. Na szczęście rodzina Malali nie należała do tych rodzin, które są w stanie zamordować swe dziecko tylko dla tego, że nie jest chłopcem . Rodzice Malali bardzo ją kochali i pozwolili uczęszczać do szkoły, w której bohaterka świetnie się czuła. 

Lecz gdy Talibowie przejmują kontrolę nad doliną Swat, Malaja zmuszona jest zrezygnować z szkoły. Jest to dla niej bardzo trudne i postanawia coś z tym zrobić. 

Malala w swojej autobiografii opisuje zarówno dobre jak i złe wydarzenia. książka jest napisana w prosty, bardzo poruszający sposób. 

W powieści został poruszony bardzo poważny problem, z którego zazwyczaj europejskie kobiety nie zdają sobie sprawy!

A mianowicie problem równouprawnienia!

Co ciekawe w książce można znaleźć opisy kultury muzułmańskiej, a także zwyczaje panujące w ich kraju.

Serdecznie polecam!

Lily, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz