tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 12 maja 2014

"3 dobre uczynki. Twardowski wraca na Ziemię” - Marta Wiktoria Trojanowska - recenzja

W 2014 roku nakładem Wydawnictwa WAM ukazała się książka dla dzieci, pt. „3 dobre uczynki. Twardowski wraca na Ziemię”. Autorką tego utworu jest Marta Wiktoria Trojanowska.

Historia opowiada o losach Maćka, który będąc u babci przypadkowo tłucze figurę przedstawiającą Pana Twardowskiego. Z rozbitego posążka wypada kawałek kartki. Przerażony chłopiec nie zwraca jednak na to uwagi, ponieważ obawia się, że babcia będzie się na niego gniewać za zbitą pamiątkę. Szybko chowa potłuczoną figurkę Pana Twardowskiego z zamiarem, że poskleja ją później. Jednak zaraz po tym wydarzeniu w życiu Maćka zaczynają dziać się rzeczy niezwykłe. Na ławce w parku spotyka nieznajomego, starszego mężczyznę, któremu zaczyna się zwierzać. Ku zdumieniu chłopca, obcy mężczyzna pomaga mu. Po pewnym czasie, Maciek zaraz po szkole, chodzi prosto do parku na spotkania z nieznajomym.

Kim jest nieznajomy?
Co łączy go z Maćkiem?
Co było napisane na kawałku kartki, która wypadła z figurki?
Co zmieni się w życiu chłopca?

Odpowiedzi na te pytanie można uzyskać sięgając po książkę  „3 dobre uczynki. Twardowski wraca na Ziemię” autorstwa Marty Wiktorii Trojanowskiej. Bardzo podobał mi się pomysł połączenia losów Pana Twardowskiego z losami Maćka, który nie może pogodzić się ze stratą ojca. Autorka pokazuje przemianę chłopca  na lepsze i jego najbliższych oraz pogodzenia się z tym co się stało.

Książeczką czyta się bardzo szybko. Duża czcionka, prosty i zrozumiały język sprawia, że lektura jest naprawdę przyjemna. Dodatkowo, cały utwór został wzbogacony w liczne czarno-białe rysunki. Autorką tych ilustracji jest Iwona Walaszek-Sarna. Rysunki są wykonane bardzo starannie i dodatkowo umilają lekturę.

Moim zdaniem książka  „3 dobre uczynki. Twardowski wraca na Ziemię” to idealna pozycja dla dzieci. Bohatera Maćka można stawiać za wzór do naśladowania ludziom złośliwym i niemiłym dla innych. W trudnych sytuacjach chłopiec wykazał się asertywnością i dobrą wolą. Gdy miał możliwość odegrania się złośliwemu koledze nie zrobił tego, lecz wręcz przeciwnie - pomógł mu. Myślę, że na takim przykładzie, dobrze jest pokazywać kilkulatkom jak należy postępować w stosunku do innych ludzi.Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM. 

1 komentarz:

  1. Zachęcająca recenzja. Lubię podobne historyjki. Z chęcią przeczytam.

    OdpowiedzUsuń