tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 21 maja 2014

"GórFanka w Karakorum 1979 - 1986" - Anna Czerwińska - recenzja


GórFanka. W Karakorum 1979 - 1986 - Anna CzerwińskaTo już kolejna odsłona popularnej serii podróżniczej „GórFanka”, opisującej górskie podboje autorki. Tym razem himalaistka, po dwudziestoletniej przerwie, postanawia znów udać się na wyprawę na Karakorum. Po paskudnym wypadku, kiedy to w 1980 roku    A. Czerwińska musiała przerwać swoją ekspedycję, zarzekała się, że już nigdy nie wróci w te tereny. Jednak jak widać czas leczy rany i po raz drugi postanowiła pokusić się o zdobycie korony Karakorum. Czy jej się uda przekonacie się czytając recenzowaną przeze mnie książkę. 

Warto też zwrócić uwagę na bardzo osobisty charakter książki. Autorka traktuje czytelnika jak przyjaciela, którego darzy pełnią zaufania. Pani Anna tą wyprawą postanowiła otworzyć nowy rozdział swojego życia i pokazać wszystkim swoi przeciwnikom, że nadal jest silną i odważną kobietą 

Bardzo ważnym motywem książki jest duże poczucie bliskości z Bogiem. To zaskakujący mistycyzm i człowieczeństwo, którego jak twierdzi autorka, na ziemi jest bardzo mało. Ku mojemu najszczerszemu zdziwieniu autorka zaczyna poruszać tematy filozoficzne. Zadawane przez nią trudne pytania egzystencjalne pozostają jednak bez odpowiedzi. Wszystkie wyżej wymienione aspekty sprawiają, że książka ma dużo większą wartość literacką, niż przyklejany jej gatunek górskiej gawędy. 

Książkę polecam wszystkim miłośnikom gór. Jest ona idealnym sposobem na spędzenie leniwego popołudnia. Książka może też być inspiracją dla wszystkich tych, którzy albo poszukują pomysłów na ciekawą ekspedycję lub po prostu brakuje im do tego motywacji. 

Gryfka, 17 lat

Za kolejny tom serii dziękuję Wydawnictwu Annapurna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz